zepsuty metabolizm, czyli jaki? sprawdź, czym skutkuje spowolniony metabolizm

zepsuty metabolizm, czyli jaki? sprawdź, czym skutkuje spowolniony metabolizm
Spis treści

Spowolniony metabolizm doprowadza do niekontrolowanego przyrostu masy ciała i znacząco utrudnia redukcję tkanki tłuszczowej. Nie są to jednak jedyne objawy takiego stanu, bo zaburzenia przemiany materii wywierają negatywny wpływ także na inne obszary. Jakie? Poniżej wyjaśniamy, czym jest zepsuty metabolizm i jakie są jego symptomy. Podpowiadamy też, jak skutecznie podkręcić procesy metaboliczne.

Niektóre osoby mogą jeść, co chcą i w dowolnych ilościach, a i tak nie mają problemu z utrzymaniem szczupłej sylwetki. Wówczas mówi się o szybkim metabolizmie. Nie wszyscy jednak znajdują się w tak komfortowym położeniu. W przypadku wielu osób każda „kulinarna przyjemność” doprowadza do przyrostu masy ciała, a zgubienie zbędnych kilogramów jest niezwykle utrudnione. Wynika to ze spowolnionego metabolizmu. 

Czym jest spowolniony metabolizm?

Mówiąc o metabolizmie, na myśli trzeba mieć ogół zachodzących w komórkach reakcji biochemicznych, których celem jest pozyskiwanie składników odżywczych, przekształcanie ich w energię oraz wydalanie produktów ubocznych tych procesów. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że tempo przemian metabolicznych jest cechą osobniczą, co oznacza, że pozostaje charakterystyczne dla danej osoby. U niektórych, przemiana materii postępuje szybko, u innych – znacznie wolniej. Niektórzy rodzą się z szybką przemianą materii, inni – wprost przeciwnie. To zasługa genów, ale nawet osoby obdarzone szybkim metabolizmem nie zachowują go na zawsze, bo z wiekiem sprawność tych procesów ulega obniżeniu. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że stan spowolnionej przemiany materii może być wywołany także innymi czynnikami.

Spowolniony metabolizm to potoczne określenie stanu zaburzenia przemiany materii, w którego przebiegu reakcje metaboliczne zachodzą wolniej niż w prawidłowym stanie fizjologicznym. Do wystąpienia nieprawidłowości, o których mowa, przyczynia się wiele rozmaitych czynników, w tym choroby (np. insulinooporność, niedoczynność lub nadczynność tarczycy) i przyjmowane leki. Znaczna część przypadków powolnej przemiany materii wynika jednak z prowadzonego stylu życia. Niezdrowa dieta (należy zaznaczyć, że nie chodzi tu wyłącznie o spożywanie przetworzonego jedzenia i słodyczy w znacznych ilościach, ale także stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających, które odbiegają od podstaw zdrowego żywienia), brak aktywności fizycznej, chroniczny stres – to wszystko sprzyja wystąpieniu niepożądanego stanu, jakim jest zepsuty metabolizm. Objawy spowolnionej przemiany materii nie są swoiste, ale łatwo je rozpoznać.

Zepsuty metabolizm – objawy

W tym miejscu należy podkreślić, że niektóre występujące symptomy w dużej mierze zależą od przyczyny problemu, zwłaszcza jeżeli spowolnienie metabolizmu jest następstwem choroby. Nie można jednak nie wspomnieć, że bez względu na czynnik, który odpowiada za spowolniony metabolizm, objawy w znacznej części pozostają wspólne.

  • Niekontrolowany przyrost masy ciała. U osób ze spowolnionym metabolizmem spożywanie posiłków, których wartość energetyczna przekracza faktyczne zapotrzebowanie kaloryczne, doprowadza do sytuacji, w której nadmiar glukozy przekształca się w tłuszcz i ulega magazynowaniu w tkankach.
  • Problemy z redukcją masy ciała. Dla stanu spowolnionej przemiany materii charakterystyczny jest brak efektów odchudzania.
  • Chroniczne zmęczenie. Niska podstawowa przemiana materii doprowadza do obniżenia samopoczucia.
  • Ochota na słodycze. Niepohamowany apetyt na słodkości to reakcja, którą organizm stara się zrekompensować niską produkcję energii.
  • Pogorszenie wyglądu. Problemy z przyswajaniem składników odżywczych przekładają się na pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci.
  • Utrudnione gojenie ran. 
  • Obniżona temperatura ciała.
  • Ciągłe uczucie zimna.
  • Spadek koncentracji.
  • Stany depresyjne.

Sposoby na podkręcenie metabolizmu

Czy można przyspieszyć metabolizm? Na szczęście, tak. Należy zacząć od zmiany stylu życia. Punktem wyjścia powinna być regularna aktywność fizyczna. Eksperci nie mają wątpliwości, że ruch wywiera zbawienny wpływ na metabolizm. To jednak za mało, bo w parze ze zmianą trybu dnia z biernego na aktywny powinna iść zmiana nawyków żywieniowych. Codzienny jadłospis musi zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe organizmu, a posiłki powinny być spożywane o regularnych porach.

Ogromne znaczenie ma też skuteczna suplementacja. Niedobory mikroskładników są jedną z głównych przyczyn spowolnienia metabolizmu. Jeżeli występują u Ciebie symptomy wolnej przemiany materii, sięgnij po suplementy diety EATYX, które zaopatrzą organizm w niezbędne witaminy i minerały, a ich składniki aktywne pomogą przyspieszyć metabolizm i pozbyć się uporczywych symptomów. Suplement eatyx HYPER DETOX 360 opracowaliśmy w taki sposób, by jego składniki aktywne pomagały w usuwaniu toksyn, które wywierają wyjątkowo niekorzystny wpływ na przemianę materii.