zdrowe i niskokaloryczne przekąski do chrupania – co muszą zawierać? poznaj nasze propozycje!

zdrowe i niskokaloryczne przekąski do chrupania – co muszą zawierać? poznaj nasze propozycje!
Spis treści

Przekąski i zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta – może się wydawać, że te dwa pojęcia nie idą ze sobą w parze. Nic bardziej mylnego, bo wbrew pozorom słowo „przekąska” nie musi być synonimem karmelowych i czekoladowych słodkości, chipsów ziemniaczanych czy słonych paluszków. W tej grupie produktów mieszczą się też pełnowartościowe dania, które idealnie nadają się do zjedzenia między głównymi posiłkami, zresztą, jak wskazuje na to sama ich nazwa. Co powinny zawierać zdrowe przekąski do chrupania? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Zasady zdrowego żywienia jasno definiują rolę przekąski – niewielki, niezbyt obfity posiłek, ma zaspokajać głód i zapewnić organizmowi odpowiednią podaż niezbędnych składników odżywczych, między trzema głównymi daniami. Przyjmując za właściwy model żywienia przewidujący spożywanie pięciu posiłków dziennie, w ciągu dnia sięgniemy po dwie przekąski – drugie śniadanie i podwieczorek. Jak wskazują na to ich nazwy, pierwsza powinna być spożyta między śniadaniem a obiadem, natomiast druga – między obiadem a kolacją. Wówczas posiłki będziemy spożywać w ok. trzygodzinnych odstępach, co zapewni nam energię na cały dzień i pozwoli uniknąć wahań insuliny we krwi, skutkujących niekontrolowanymi napadami „wilczego głodu”. Należy jednak stanowczo podkreślić, że nie wystarczy sięgnąć po byle jaką przekąskę. 

Zdrowe przekąski do chrupania – co powinny zawierać?

Każdy posiłek powinien zaspokajać potrzeby żywieniowe organizmu. Nie dotyczy to wyłącznie śniadań, obiadów i kolacji, ale także dań spożywanych między nimi. Jedną z najgorszych rzeczy, jaką możemy zrobić własnemu ciału, jest karmienie się pustymi kaloriami. Pod tym pojęciem kryje się energia pochodząca z produktów o znacznym stopniu przetworzenia, które zawierają tylko śladowe ilości witamin i składników mineralnych. Zamiast niezbędnych dla zdrowia mikroelementów, pustym kaloriom z reguły towarzyszą tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, sztuczne barwniki i aromaty oraz wysoki indeks glikemiczny. Regularne spożywanie takich „rarytasów” może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Niekontrolowany przyrost masy ciała to jedno. Puste kalorie mogą też przyczynić się do rozwoju wielu poważnych schorzeń, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób i zaburzeń metabolicznych, m.in. cukrzycy typu II i insulinooporności. 

Mając na uwadze powyższe, należy dojść do jedynego słusznego wniosku: przekąski zawierające puste kalorie nijak wpisują się w zasady zdrowego, racjonalnego żywienia. Każdy produkt spożywczy, po który sięgamy, powinien zapewniać organizmowi określoną korzyść, np. zwiększać podaż danego składnika odżywczego (węglowodanów, białek lub tłuszczów) albo uzupełniać poziom mikroelementów. Dotyczy to także przekąsek. Zatem nawet niskokaloryczne przekąski do chrupania powinny zawierać witaminy i minerały, a oprócz tego, także niezbędne makroskładniki. Wskazane jest też, aby zawierały błonnik, który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Wówczas, można mówić o zdrowym, wartościowym posiłku, który spokojnie może znaleźć się w prawidłowo zbilansowanym jadłospisie. 

Zdrowe przekąski na diecie – co warto wybrać?

Czy szybkie i zdrowe przekąski w ogóle istnieją? Oczywiście, że tak i za chwilę to udowodnimy. Jeżeli chodzi o pełnowartościowe drugie śniadania i podwieczorki, świetnym wyborem będą szybkie dania gotowe z linii eatyx, które opracowaliśmy specjalnie pod kątem kompleksowego zaspokajania wszystkich potrzeb żywieniowych organizmu.

EATYX PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK W FORMIE BATONA CZEKOLADA 60G tylko pozornie przypomina swoje karmelowe i czekoladowe odpowiedniki. W małym batonie, który bez trudu można zmieścić w każdej, nawet najmniejszej torebce, nerce lub plecaku, znajduje się wszystko, czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Ten innowacyjny posiłek zawiera tłuszcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, węglowodany zapewniające solidny zastrzyk energii i proteiny uczestniczące w procesach regeneracyjnych. Nie brakuje w nim także błonnika pokarmowego. Co jeszcze? Ważne dla zdrowia mikroelementy. Być może trudno w to uwierzyć, ale posiłek w formie batona zawiera aż 23 witaminy i minerały. Co niezwykle istotne, wszystkie składniki odżywcze i mikroelementy zbilansowaliśmy w proporcjach zapewniających organizmowi największe korzyści.

Identyczne właściwości wykazuje EATYX PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK W FORMIE BATONA KOKOS 60G. W praktyce to dokładnie ten sam posiłek w formie batona. Jedyną różnicą jest smak, w tym przypadku – kokosa. Bo przecież wszyscy lubią różnorodność, za to nikt nie lubi kulinarnej monotonii.

W naszej ofercie znajdują się także inne zdrowe przekąski, po które może sięgnąć każdy, nawet osoba na diecie. Jeżeli szukasz lekkiego posiłku, który idealnie sprawdzi się jako smaczny, pożywny podwieczorek, koniecznie wypróbuj gotowy do spożycia posiłek płynny eatyx. W poręcznej butelce zamknęliśmy wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a oprócz nich, także min. 24 witaminy i minerały. 

Warto pamiętać, że zdrowy styl życia powinien uwzględniać także suplementację mikroelementów. Chcąc zapewnić sobie odpowiednią podaż witamin i minerałów, warto wybrać preparat eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI. Ten innowacyjny preparat stanowi doskonałe wsparcie codziennej diety. Jeżeli natomiast zauważasz u siebie symptomy nagromadzenia toksyn, wypróbuj suplement eatyx HYPER DETOX 360. Wyjątkowa formuła tego preparatu wspiera odchudzanie, pomaga pozbyć się nagromadzonej wody, zwiększa wchłanialność składników odżywczych, witamin i minerałów oraz korzystnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Niskokaloryczne przekąski do chrupania – gdy nachodzi ochota na małe co nieco

Co wybrać, gdy pojawia się ochota na coś do schrupania? Zdrowe przekąski na diecie to nie tylko owoce i warzywa. Bardzo dobrze sprawdzą się też wafle ryżowe, pieczywo lekkie i sucharki. Te produkty wykazują niską wartość energetyczną, obfitują w witaminy, minerały i błonnik pokarmowy, a przy tym smakują wyśmienicie. Można więc sięgać po nie bez żadnych obaw, oczywiście pamiętając o zachowaniu dobowego bilansu kalorycznego.