witaminy na zmęczenie i brak energii – jakie składniki powinny zawierać?

witaminy na zmęczenie i brak energii – jakie składniki powinny zawierać?
Spis treści

Zmęczenie, spadek energii, problemy z koncentracją – to problemy, z którymi boryka się od czasu do czasu chyba każdy z nas. Rozładowane baterie mogą być objawem całego szeregu dolegliwości, dlatego nigdy nie powinniśmy ich lekceważyć! Często jednak przyczyną zmęczenia jest po prostu niedobór witamin w organizmie. A zatem – co brać na zmęczenie i senność? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Brakuje Ci energii? Zastanów się, dlaczego!

Trening na siłowni? Sprawi, że będziemy wyczerpani. Ciężki dzień w pracy? Po kilku godzinach siedzenia za biurkiem na pewno zaczniemy mieć problemy z koncentracją. Wyjście na zakupy, wyprawa na festiwal czy nawet dłuższy spacer? Raczej wrócimy z nich zmęczeni. Wahania energii to dla nas po prostu codzienność, której nie damy rady uniknąć i dlatego często nie zwracamy na nie większej uwagi. Niesłusznie! A dlaczego? Z kilku powodów.

Po pierwsze – zmęczenie bywa objawem innych, poważniejszych problemów zdrowotnych. Utajone choroby serca oraz układu krążenia, cukrzyca, astma… każda z nich jest dużym obciążeniem dla organizmu, które objawiać się będzie właśnie utratą energii. Dlatego, jeśli zaobserwujesz, że Twoje ciało męczy się szybciej niż zwykle, a skupienie się na codziennych obowiązkach przysparza Ci coraz więcej trudności – konsultacja z lekarzem będzie jak najbardziej wskazana.

A co, jeżeli uda się (na szczęście) wykluczyć udział innych schorzeń? Wtedy możemy mieć do czynienia z tzw. zespołem chronicznego zmęczenia. Przewlekły brak energii dotyka coraz większą liczbę osób, a jego głównymi „winowajcami” są stres (często ten związany z pracą), zaburzony rytm życia (np. niedobór snu) oraz niezbilansowana dieta. Od czego warto więc zacząć walkę ze zmęczeniem? Od wprowadzenia zdrowych nawyków – zwłaszcza tych żywieniowych. 

Witaminy na zmęczenie – zacznij od zdrowej diety

Nieważne, czy jesteś profesjonalnym sportowcem, czy raczej spędzasz długie godziny za biurkiem – ułożenie zrównoważonej, bogatej we wszystkie niezbędne składniki diety to bardzo trudne zadanie. Zanim się do tego zabierzemy, warto przyjrzeć się swoim dotychczasowym zwyczajom żywieniowym i namierzyć problemy, które nie pozwalają cieszyć się pełnią sił. Ważne będzie więc nie tylko to, ile kalorii dostarczamy codziennie organizmowi, ale także jakie składniki dominują w diecie, ile posiłków spożywamy i w jakich odstępach czasowych oraz jak duże porcje przyjmujemy na raz. Głównymi „grzechami” dietetycznymi, które mogą przyczynić się do problemów z brakiem energii są:

 • spożywanie tłustych, ciężkostrawnych posiłków – dostarczają mnóstwo kalorii, ale tych niezdrowych i „pustych”;
 • przyjmowanie zbyt małych lub zbyt dużych porcji – ludzki organizm jest jak dobrze zaprojektowana maszyna; aby działać, potrzebuje określonej ilości składników odżywczych;
 • nieregularne posiłki – jedzenie w biegu czy „kumulowanie” kalorii pod wieczór nigdy nie było dobrym pomysłem; optymalna gospodarka energetyczna jest możliwa tylko wtedy, gdy nasze ciało wypracuje już pewne schematy (na przykład to, że o godzinie 14 otrzyma pełnowartościowy posiłek).

W takim razie – co na zmęczenie? W walce z brakiem energii najlepiej pomoże nam dieta oparta na regularnych posiłkach ze zbilansowanymi dawkami węglowodanów, białek, tłuszczy, minerałów oraz witamin. Skarżącym się na ciągłe znużenie, najczęściej brakuje właśnie tych ostatnich. Nie zwlekaj więc (i nie daj się zmęczeniu!) – dostarcz swojemu organizmowi witaminy na zmęczenie i brak energii, a także niezbędne minerały:

 • witaminę C – w odpowiednich ilościach pomoże zwalczyć senność i uczucie zmęczenia; najlepszym jej źródłem są oczywiście warzywa i owoce (a dodatkową dawkę dostarczy Ci HYPER 18 VITAMINS & MINERALS);
 • witaminę D – wpływa m.in. na sprawne funkcjonowanie mięśni, co oczywiście przełoży się na lepszą gospodarkę energetyczną całego ciała; szczególnie bogate są w nią ryby, żółtka jaj oraz… światło słoneczne;
 • żelazo – natleniające tkanki, a co za tym idzie – zwalczające ospałość; znajdziesz je przede wszystkim w produktach zwierzęcych, ale także i suszonych owocach czy orzechach;
 • magnez – niezbędne dla osób narażonych na silny stres oraz wysiłek fizyczny (czyli dla najbardziej zmęczonych); doskonałym jego źródłem (oprócz produktów zbożowych i… czekolady!) może być eatyx HYPER BRAIN IQ BOOSTER – suplement diety o kompleksowym składzie, stworzony dla tych, którzy potrzebują dodatkowej dawki energii;
 • witaminy z grupy B – ich niedobór ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie; w tym także i na poziom energii; znajdziesz je zarówno w owocach cytrusowych i orzechach, jak i w produktach mięsnych.

Tym, którym naprawdę brakuje witamin w codziennej diecie, polecamy uzupełnić klasyczne posiłki preparatem multiwitaminowym, zawierającym pełen zestaw witamin (od A do E!) i minerałów – eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI. Jego kompleksowy skład wspiera prawidłową pracę całego organizmu i naturalnie pomaga w walce ze zmęczeniem! Suplement na zmęczenie HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI zawiera także aż 10 szczepów bakterii probiotycznych w ilości aż 3 mld, co w połączeniu ze wspomnianymi witaminami daje prawdziwą mieszankę „na miarę przyszłości”!

A skoro już jesteśmy przy suplementach diety – co sprawia (poza tym, że możemy je spożyć w każdej chwili), że uważamy je za doskonale uzupełnienie zbilansowanej diety? O tym poniżej.

Suplementy na zmęczenie – pełen pakiet witamin? Czy skoncentrowana dawka żeń-szenia?

Dla wielu z nas zmęczenie jest skutkiem długich godzin spędzonych w pracy czy na treningach – w takich warunkach naprawdę trudno znaleźć czas (i energię!) na to, aby każdy nasz posiłek był w stu procentach odpowiednio zbilansowany. Tu właśnie z pomocą przychodzą suplementy na zmęczenie.

Niektóre z nich (tak jak wspomniany wcześniej HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI) stanowią kompleksową kompozycję witamin, minerałów i wyciągów roślinnych – jeśli nie wiesz, jakich składników brakuje Twojemu ciału, z pewnością nie pomylisz się stawiając na taki preparat. 

Inne zaś – takie jak np. eatyx HYPER DETOX 360 – to suplementy o skoncentrowanej zawartości kilku szczególnie ważnych dla naszego organizmu składników:

 • żeń-szenia – wpływa pozytywnie na naszą witalność i koncentrację;
 • kolagenu – usprawnia działanie układu krążenia, mającego ogromny wpływ na nasze samopoczucie; 
 • koenzymu Q10 – pomaga w walce ze zmęczeniem i znużeniem.