szybki metabolizm – co oznacza szybka przemiana materii i jakie są jej zalety i wady?

szybki metabolizm – co oznacza szybka przemiana materii i jakie są jej zalety i wady?
Spis treści

Szybki metabolizm pozwala utrzymać prawidłową masę ciała bez żadnego wysiłku. Osoby obdarzone dobrą przemianą materii najczęściej nie mają problemów z nadwagą, a należy podkreślić, że w tym miejscu nie kończy się lista zalet sprawnego metabolizmu. Nie da się jednak przemilczeć faktu, że przyspieszony przebieg procesów metabolicznych może też powodować duże niedogodności. Jakie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

  Niektórzy jedzą wszystko, na co mają ochotę, ich aktywność fizyczna ogranicza się do typowych codziennych czynności, a i tak nie tyją. Jest też spora grupa osób, które mimo stosowania zasad racjonalnego żywienia i uprawiania sportu, nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oba wymienione stany mogą mieć różnorakie podłoże, jednak najczęściej okazuje się, że odpowiada za to metabolizm. Szybka przemiana materii pozwala wykorzystać wszystkie kalorie, pochodzące z dostarczanych wraz z pożywieniem składników odżywczych. W rezultacie, nie pojawia się nadwyżka energetyczna, którą organizm magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej. Gdy mowa o wolnej przemianie materii, na myśli trzeba mieć odwrotną reakcję.

  Co to jest szybki metabolizm?

  Inne pojęcia, z którymi często można się spotkać, to szybki i wolny metabolizm. Co to takiego? Osoby obdarzone szybkim metabolizmem mogą spożywać obfite posiłki, nie podejmować żadnej aktywności fizycznej, a i tak nie mają problemu z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W przypadku osób z wolnym metabolizmem jest odwrotnie – przybieranie na wadze przychodzi im z ogromną łatwością, w związku z czym muszą kontrolować ilość spożywanych posiłków.

  Dlaczego niektóre osoby mają szybszy metabolizm?

  Na tempo przemian metabolicznych wpływa wiele czynników. Wiek, płeć, stan fizjologiczny, stosowana dieta, poziom aktywności fizycznej – to tylko niektóre z nich. Najszybszą przemianę materii mają na ogół mężczyźni przed 30. rokiem życia, którzy stosują prawidłowo zbilansowaną dietę i regularnie uprawiają sport. Dlaczego? Wpływa na to kilka czynników:

  • mężczyźni z reguły mają większą masę mięśniową niż kobiety, a mięśnie nawet w spoczynku zużywają znacznie więcej energii niż tkanka tłuszczowa,
  • przemiany metaboliczne cechują się największą dynamiką do „trzydziestki”, później metabolizm spada z roku na rok,
  • prawidłowo skomponowana dieta zapewnia odpowiednią podaż mikroskładników, które uczestniczą w procesach metabolicznych,
  • aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia interwałowe i anaerobowe, może trwale podkręcić metabolizm.

  O ile wszystko to w znaczący sposób wpływa na metabolizm, to nie można zapomnieć, że dobra przemiana materii często jest dziedziczona po rodzicach lub dziadkach. Właśnie tak. W genach zapisana jest masa indywidualnych cech osobniczych, w tym także tempo przemiany materii. To właśnie dlatego niektóre osoby nie muszą się starać, by móc utrzymać prawidłową masę ciała.

  Czy można przyspieszyć metabolizm?

  O ile na dziedziczenie genów nie mamy żadnego wpływu, to warto wiedzieć, że przyspieszenie przemiany materii jest jak najbardziej możliwe. Żeby podkręcić metabolizm, trzeba przede wszystkim stosować się do zasad zdrowego, higienicznego trybu życia: spożywać posiłki o regularnych porach, zaczynać dzień od pożywnego śniadania (w ciągu godziny od przebudzenia), regularnie uprawiać sport (najlepiej aktywność interwałową lub anaerobową), zwiększyć masę mięśniową (ćwiczeniami oporowymi), wysypiać się i stosować zrównoważoną dietę, która obfituje nie tylko we wszystkie makroskładniki, ale także niezbędne mikroelementy.

  Niezwykle pomocna w tym zakresie jest też skuteczna suplementacja. Codzienny jadłospis nie zawsze dostarcza niezbędne witaminy i minerały. Mając to na względzie, warto sięgnąć po suplementy diety EATYX. Które okażą się najbardziej przydatne? Ogromną przydatność wykazuje suplement eatyx HYPER DETOX 360. Ten produkt nie tylko przyspiesza metabolizm, ale także pomaga usunąć z organizmu toksyny, które mogą upośledzać zachodzące w komórkach procesy przemiany materii. 

  Szybki metabolizm – objawy

  Jak rozpoznać szybki metabolizm? Objawy to przede wszystkim niska zawartość podskórnej tkanki tłuszczowej i brak problemów z utrzymaniem wagi. Należy tu jednak stanowczo podkreślić, że mówimy tu o szybkiej, czyli prawidłowej przemianie materii. U niektórych osób, przemiany metaboliczne zachodzą w zbyt szybkim tempie. Wówczas, trzeba już mówić o niekorzystnym stanie. Jakie symptomy daje zbyt szybka przemiana materii? Objawy, które wskazują na przyspieszony metabolizm, to:

  • trudne do wytłumaczenia chudnięcie i związane z tym zbyt niskie BMI,
  • chroniczne uczucie głodu,
  • ciągłe uczucie zmęczenia,
  • wzmożona potliwość,
  • częste oddawanie moczu,
  • podwyższona temperatura i tętno,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • w przypadku kobiet – nieregularne miesiączkowanie.

  Jak widać, szybka przemiana materii ma sporo zalet, ale może mieć też wiele wad.

  Zalety szybkiej przemiany materii

  Szybki metabolizm, który utrzymuje się na prawidłowym poziomie, pozwala bez wysiłku utrzymać prawidłową masę ciała. Osoby obdarzone dobrą przemianą materii na co dzień mają mnóstwo energii i najczęściej nie brakuje im chęci do działania. Szybki metabolizm pozwala skutecznie pozbywać się nagromadzonych substancji toksycznych. To przekłada się na młody wygląd, zdrową skórę, włosy i paznokcie oraz na dobry stan zdrowia.

  Wady szybkiego metabolizmu

  Nie można jednak nie wspomnieć, że szybki metabolizm ma też pewne wady. Osoby, których organizm spala kalorie w szybkim tempie, mogą mieć problem z przybraniem na masie. Nie każdemu odpowiada szczupła sylwetka. Teoretycznie, regularny trening oporowy powinien doprowadzić do przyrostu masy mięśniowej, ale w przypadku osób, których dotyczy zbyt szybka przemiana materii, jest to bardzo trudne.

  Wyraźnie zbyt szybki metabolizm, którego nie można uznać za prawidłowy stan, może doprowadzić do wystąpienia niedoboru składników odżywczych, czyli do niedożywienia. Możliwy jest także niedobór witamin i minerałów, a to z kolei może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.