nietolerancja laktozy – jak sobie radzić?

nietolerancja laktozy – jak sobie radzić?
Spis treści

Nietolerancja laktozy to przykra przypadłość, która powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, a przy tym wymusza ogromne ograniczenia w jadłospisie. Warto jednak wiedzieć, że nawet w tym przypadku można utrzymać zdrową, prawidłowo zbilansowaną i, co równie istotne, smaczną dietę. Czym jest nietolerancja laktozy? Co pomaga na tę dolegliwość? Czym objawia się nietolerancja laktozy? W tym artykule odpowiadamy na każde z tych pytań.

Dla osób, które nie doświadczają tej przypadłości, nietrawienie laktozy może wydawać się błahym problemem. „Wystarczy unikać mleka i jego przetworów, i po problemie”. W praktyce nie jest to takie proste. Trzeba bowiem wiedzieć, że mleko nie jest obecne jedynie w serach i innych produktach nabiałowych, ale także w żywności, która teoretycznie nie powinna go zawierać. Wystarczy wskazać choćby na wyroby mięsne. Dieta eliminacyjna, bo właśnie taką muszą wdrożyć osoby z nietolerancją laktozy, stwarza poważne ryzyko wystąpienia niedoborów, zarówno w obszarze mikro-, jak i makroelementów. Na szczęście nawet cierpiący na tę przypadłość mogą odżywiać się zdrowo i smacznie. Pomogą w tym zdrowe dania gotowe jak choćby pełnowartościowy posiłek w proszku eatyx. Odpowiednio skomponowana dieta pozwoli zadbać o potrzeby organizmu i sprawi, że objawy nietolerancji nie wystąpią.

Nietolerancja laktozy – co to takiego?

Mówiąc o nietolerancji laktozy, na myśli trzeba mieć zespół kliniczny, który objawia się charakterystycznymi symptomami, występującymi po spożyciu produktów zawierających laktozę, czyli tzw. cukier mleczny. Pod tym pojęciem kryje się podstawowy składnik mleka niemal wszystkich ssaków (jedynym wyjątkiem jest mleko lwa morskiego, w którym laktoza występuje w śladowym stężeniu). Obok protein i tłuszczów, stanowi podstawowe źródło energii dla dzieci karmionych mlekiem matki.

Składnik ten nie ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego. Trawienie laktozy następuje pod wpływem jej rozkładu do postaci cukrów prostych: glukozy i galaktozy. Proces ten jest realizowany przez enzym nazywany laktazą, który występuje w jelicie cienkim. Jeżeli jego stężenie jest zbyt niskie, laktoza nie ulegnie rozkładowi i nie spełni swoich funkcji biologicznych. Taki stan jest określany jako nietolerancja laktozy.

Brak możliwości efektywnego wykorzystania tego składnika przez organizm nie jest jedynym skutkiem tej przypadłości. U osób, u których występuje, po każdym spożyciu mleka, przetworów mlecznych lub produktów zawierających ten składnik pojawiają się wyjątkowo przykre objawy nietolerancji laktozy.

W tym miejscu wypada wspomnieć, że określenie „nietolerancja laktozy” bardzo często jest używane zamiennie z określeniem „alergia na laktozę”. Musimy jednak podkreślić, że nie są one tożsame. Nietolerancja to stan wywołany niedoborem enzymu laktazy. Z kolei alergia pokarmowa na mleko jest wywołana nadwrażliwością układu odpornościowego na znajdujące się w nim białka.

Nietolerancja laktozy – przyczyny

Nie ma jednej przyczyny tej przypadłości. W większości przypadków nietolerancja laktozy ma charakter pierwotny. Oznacza to, że ma związek z fizjologicznym procesem spadku aktywności enzymu laktazy i predyspozycjami o podłożu genetycznym.

O ile postać pierwotna należy do najczęściej występujących, to musimy podkreślić, że istnieją także inne przyczyny nietolerancji laktozy. Mowa o czynnikach o charakterze wrodzonym lub nabytym.

Nietolerancja laktozy – przyczyny:

  • uwarunkowania wrodzone: w tym przypadku za całkowity brak enzymu laktazy odpowiadają uwarunkowania genetyczne, a spożycie choćby najmniejszej ilości laktozy może być niebezpieczne dla zdrowia;
  • uwarunkowania wtórne: taki stan towarzyszy schorzeniom, w których przebiegu dochodzi do uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za produkcję enzymu.

W każdej postaci tej dolegliwości pojawiają się objawy nietolerancji laktozy. Występujące symptomy są przykre i uciążliwe, a nie możemy nie wspomnieć, że gdy powtarzają się często, mogą powodować kolejne dolegliwości zdrowotne. Jak objawia się nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy – objawy

Występujące symptomy są bezpośrednim następstwem obniżonej aktywności lub całkowitego braku enzymu laktazy. W następstwie tego zaburzenia, trawienie laktozy w jelicie cienkim staje się niemożliwe. Niestrawiona, gromadzi się w przewodzie pokarmowym i jest wykorzystywana przez bakterie jelitowe.

Nietolerancja laktozy – objawy:

  • wzdęcia,
  • nadmiar gazów,
  • uczucie przelewania w jelitach,
  • bóle brzucha (wynikające z podrażnienia błony śluzowej jelita),
  • kolki,
  • uczucie pełności,
  • biegunka.

Nietolerancja laktozy – postępowanie i żywienie

Wyjaśniliśmy już, czym jest nietolerancja laktozy. Objawy nietolerancji wymieniliśmy powyżej. Czas odpowiedzieć na kolejne ważne pytanie: co na nietolerancję laktozy?

Niestety, nie istnieje skuteczna metoda leczenia tej przypadłości. W przypadku spożycia pokarmu z laktozą można zażyć preparat z laktazą. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych symptomów, ale to zaledwie metoda doraźna, która nie przynosi trwałych efektów.

Podstawą postępowania w przypadku stwierdzenia tej przypadłości jest wdrożenie diety eliminacyjnej. Z jadłospisu należy wykluczyć mleko, jego przetwory i wszelkie produkty, które w swoim składzie zawierają laktozę. Obecnie chorzy są w dość komfortowej sytuacji, bo na rynku nie brakuje zamienników, w których laktoza jest rozkładana do postaci cukrów prostych w specjalnych procesach technologicznych.

To jednak nie rozwiązuje problemów osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą samodzielnie przygotowywać posiłków. W ich przypadku stołowanie się w barach i restauracjach stwarza spore ryzyko. Catering w diecie bezlaktozowej nie jest tani. Czy istnieje jakaś alternatywa? Oczywiście, że tak. Nasza oferta składa się z gotowych dań, które nie zawierają laktozy. Jedzenie do zalania wrzątkiem jest całkowicie bezpieczne dla osób nietolerujących tego składnika, podobnie zresztą jak koktajl zastępujący posiłek.

Produkty eatyx, jak choćby eatyx PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK CZEKOLADA (DUŻE OPAKOWANIE 15 PORCJI), cechują się wysoką zawartością wapnia. Jest to o tyle istotne, że dieta eliminująca laktozę stwarza duże ryzyko wystąpienia niedoborów tego składnika mineralnego. Nie brakuje w nich także innych mikroskładników, których nie może zabraknąć w prawidłowo zbilansowanym jadłospisie. Wystarczy powiedzieć, że eatyx ZBILANSOWANY PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK GOTOWY DO SPOŻYCIA WANILIA 500ML ma w swoim składzie aż 24 niezbędne witaminy i minerały.