nawodnienie organizmu, czyli ile wody i innych płynów pić dziennie?

nawodnienie organizmu, czyli ile wody i innych płynów pić dziennie?
Spis treści

Zachowanie prawidłowego bilansu dobowego przyjmowanych płynów jest jednym z kluczowych składników zdrowego modelu odżywiania. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, według którego „woda to życie”. W tym stwierdzeniu nie ma nawet krzty przesady. Gdyby nie H2O, Ziemia przypominałaby wyjałowioną pustynię. Wystarczy powiedzieć, że ciało człowieka w większości składa się właśnie z wody. Jak powinno wyglądać prawidłowe nawodnienie organizmu? Ile wody dziennie należy przyjmować? Ile maksymalnie można wypić wody dziennie? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Nasza świadomość w kwestii zdrowego stylu życia jest coraz większa. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważną kwestią jest regularne spożywanie prawidłowo zbilansowanych posiłków. Rozumiemy konieczność ograniczenia udziału cukru w diecie. Prawidłowo interpretujemy rolę regularnej aktywności fizycznej. Stosujemy suplementy w kapsułkach lub płynne. Praktyka pokazuje jednak, że sporo osób wciąż lekceważąco podchodzi do tematu prawidłowego nawadniania organizmu. To ogromny błąd. Czy wiesz, że dysponując zapasem wody, bez pożywienia można przeżyć nawet kilkanaście dni? Z kolei mając zapas żywności, ale bez dostępu do wody, człowiek wytrzyma najwyżej kilka dni. Woda jest kluczowym związkiem chemicznym dla naszego organizmu, który warunkuje prawidłowy przebieg wszystkich zachodzących w nim procesów.

Ile wody pić dziennie? Nasze zapotrzebowanie na płyny to wypadkowa wielu czynników

Ile wody pić dziennie? Szukając odpowiedzi na to pytanie, najprawdopodobniej dowiemy się, że dobowa objętość przyjmowanych płynów powinna mieścić się w przedziale od 2 do 2,5 l. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że mowa tu o wartości uśrednionej. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z faktu, że o dobowym zapotrzebowaniu na płyny decyduje wiele czynników, wśród których należy wymienić:

  • wiek,
  • płeć,
  • masę ciała,
  • stan fizjologiczny,
  • stan zdrowia,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • klimat, w którym żyjemy.

Człowiek w ok. 70 proc. składa się z wody. Jak przedstawia się dokładne, prawidłowe nawodnienie organizmu w procentach? W przypadku dorosłej kobiety nawodnienie organizmu to 45-60 proc. Gdy mowa o dorosłym mężczyźnie, wartość ta zamyka się w przedziale 50-70 proc. Mając to wszystko na uwadze, należy dojść do wniosku, że nie da się wskazać jednej słusznej objętości płynów, którą każdy z nas powinien przyjmować. Mówiąc wprost: uprawiający sport mężczyzna o masie 90 kg, który mieszka w gorącym i suchym klimacie, przedstawia inne zapotrzebowanie na płyny niż 50-kilogramowa kobieta prowadząca siedzący tryb życia i żyjąca w miejscu, w którym panuje niezbyt wysoka temperatura.

Poza tym nie można zapomnieć, że woda, czy to kranowa czy butelkowana, nie jest jedynym źródłem płynów. Poranna filiżanka kawy też wlicza się do dobowego bilansu. W celu zachowania dobrego stanu zdrowia sięgasz po booster, np. po eatyx HYPER COLLAGEN 20 000 MG BOOSTER? W ten sposób też nawadniasz organizm. Bogatym źródłem wody są także spożywane przez nas posiłki. Nie chodzi tu wyłącznie o zupy. Woda znajduje się w każdym produkcie spożywczym (o ile ten nie został poddany specjalnym procesom konserwacyjnym), a najwięcej jest jej w owocach i niektórych warzywach. Dla przykładu: H2O stanowi ok. 93 proc. masy arbuza. 

Ile litrów wody pić? Warto skorzystać z nieskomplikowanego wzoru

Zatem ile litrów wody pić, by zachować dobry stan zdrowia? Indywidualne zapotrzebowanie można wyliczyć na kilka sposobów. Jednym z wyznaczników jest masa ciała. Zaleca się wypijać 30 ml na każdy kg. Przykładowo, osoba ważąca 70 kg powinna wypijać 2,1 litra wody (70 kg x 30 ml). Inny wzór zakłada wypijanie 100 ml wody na każdy kilogram pierwszych 10 kg masy ciała, 50 ml na kilogram kolejnych 10 kg i 20 ml na kilogram każdych kolejnych 10 kg. Korzystając z tego wzoru, można dojść do wniosku, że przykładowa osoba o masie 70 kg powinna wypijać 2500 ml wody.

Indywidualne zapotrzebowanie na wodę można też obliczyć na podstawie kaloryczności stosowanej diety. Ta metoda zakłada, że objętość przyjmowanych płynów powinna rosnąć wraz ze wzrostem ilości kalorii, które dostarczamy do organizmu. Przelicznik wygląda następująco: w przypadku młodzieży, osób dorosłych i starszych na 1 kcal powinien przypadać 1 ml wody, z kolei dzieci na 1 kcal powinny przyjmować 1,5 ml wody. Zatem osoba dorosła spożywająca 2300 kcal dziennie powinna wypijać 2300 ml wody.

Czy te wyliczenia należy rozpatrywać w kategoriach jedynego słusznego wyznacznika? Otóż nie do końca. Organizm ludzki potrafi komunikować swoje potrzeby. Gdy odczuwamy pragnienie, powinniśmy sięgnąć po wodę, bez względu na to, czy wyczerpaliśmy już nasze indywidualne zapotrzebowanie. 

Nawadnianie organizmu – dlaczego jest takie ważne?

Dlaczego należy dbać o nawodnienie organizmu? Należy zdać sobie sprawę z faktu, że bez wody organizm nie może funkcjonować w sposób prawidłowy. Woda wspiera przepływ krwi przez naczynia krwionośne, wspomaga funkcję układu trawiennego, nawilża błony śluzowe i skórę, wpływa na równowagę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową, wspomaga wchłanianie witamin rozpuszczalnych w wodzie, związków mineralnych i składników odżywczych, reguluje temperaturę ciała i zapewnia ochronę najbardziej wrażliwym organom wewnętrznym. Przyczynia się także do usuwania toksyn z organizmu. 

W tym miejscu należy jednak podkreślić, że chcąc pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn wchłanianych z zewnętrznego środowiska, nie wystarczy pić wodę. O ile H2O pomaga w ich usuwaniu, to nie zapewnia neutralizacji szkodliwych związków. Żeby oczyścić organizm, warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Dużą skuteczność w tym zakresie wykazuje eatyx HYPER DETOX 360.

Nie można też nie wspomnieć, że prawidłowe nawadnianie nie wystarczy do zachowania dobrego stanu zdrowia. Chcąc zadbać o organizm w sposób kompleksowy, należy pamiętać o zdrowym odżywianiu i zaspokajaniu swoich potrzeb w kwestii zapewnienia odpowiedniej podaży witamin i minerałów. Pomoże w tym preparat eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI, który wspiera funkcję układu odpornościowego, redukuje uczucie zmęczenia i dodaje witalności. Doskonałym wyborem jest też eatyx HYPER 18 VITAMINS & MINERALS, suplement dostarczający codzienną dawkę niezbędnego wsparcia.  

Przewodnienie organizmu – czy można przesadzić z wodą?

Zbyt mała podaż wody może skutkować odwodnieniem organizmu – stanem, który w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Należy jednak zdać sobie sprawę, że niebezpieczne jest też przewodnienie. Ile litrów wody to za dużo?

Hiperwolemia (przewodnienie) to rzadki stan. Organizm osoby zdrowej potrafi poradzić sobie z nadmiarem płynów. Do jego wystąpienia dochodzi najczęściej w przypadku jednorazowego spożycia dużych ilości wody (np. kilku litrów naraz).