nadmiar wody w organizmie – czym jest? przyczyny, objawy, leczenie

nadmiar wody w organizmie – czym jest? przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści

Nadmiar wody w organizmie często jest rezultatem oddziaływania czynników fizjologicznych. Należy jednak pamiętać, że taki stan może być także następstwem m.in. błędów dietetycznych i siedzącego trybu życia, a w niektórych przypadkach wskazuje na poważne schorzenia. Objawy tej dolegliwości są wyjątkowo nieprzyjemne i uciążliwe, warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Dlaczego dochodzi do nadmiernego gromadzenia wody w organizmie? Jakie są skutki tego stanu? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

 

Woda stanowi średnio 60-70 proc. masy ciała człowieka. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne dla organizmu jest odwodnienie. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko niedobór, ale także zatrzymanie wody w naszym ciele należy traktować jako niepożądany stan. Nie można bowiem nie wspomnieć, że w normalnych warunkach fizjologicznych, woda w organizmie utrzymuje się na prawidłowym poziomie, czyli nie jest jej ani za mało, ani za dużo. Mówimy wówczas o tzw. stanie równowagi wodnej. Jeżeli dochodzi do odchylenia od fizjologicznej normy, trzeba reagować, bo zatrzymanie wody organizmie często wskazuje na poważne problemy.

Nadmiar wody w organizmie – czym jest i jakie są jego przyczyny?

Mówiąc o zatrzymaniu wody, na myśli należy mieć stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi wodnej w następstwie gromadzenia się nadmiaru płynów w tkankach (w przestrzeniach międzykomórkowych). Nie należy rozpatrywać tego jako schorzenia, bo samo zatrzymanie wody nie jest jednostką chorobową. Nie oznacza to jednak, że taki stan nie wymaga reakcji. Przeciwnie, wzmożone gromadzenie się wody może być objawem groźnych schorzeń lub istotnych błędów dietetycznych, choć częściej odpowiadają za to czynniki fizjologiczne.

Do zatrzymania wody w organizmie częściej niż u mężczyzn dochodzi u kobiet. W ich przypadku nieprzyjemne objawy mogą pojawić się w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego i pod koniec ciąży. W obu sytuacjach nieprzyjemna dolegliwość ma związek z zaburzeniami w obszarze gospodarki hormonalnej. Mowa o zbyt wysokim stężeniu estrogenów w stosunku do poziomu progesteronu. Jeżeli zatrzymanie wody ma podłoże hormonalne, ustąpi samoistnie w pierwszych dniach miesiączki lub po rozwiązaniu, jednak mając na uwadze uciążliwość występujących objawów, można im przeciwdziałać (w okresie ciąży po uprzedniej konsultacji z lekarzem).

Nie tylko czynniki hormonalne decydują o zatrzymaniu wody w organizmie. Możliwe przyczyny zewnętrzne wymieniamy poniżej.

 • Niewystarczająca aktywność fizyczna: u osób prowadzących siedzący tryb życia następuje spowolnienie krążenia krwi. W rezultacie dochodzi do zastoju płynów w tkankach.
 • Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji: stała pozycja ciała, np. towarzysząca wielogodzinnej siedzącej pracy lub długiej podróży samochodem albo innym środkiem komunikacji, spowalnia odpływ krwi żylnej.
 • Wysoka temperatura otoczenia: w czasie upałów dochodzi do rozszerzenia żył. W rezultacie krew zaczyna krążyć wolniej i zalegać w naczyniach krwionośnych. Dochodzi wówczas do przesączania płynów do sąsiadujących tkanek.
 • Przyjmowane leki: zatrzymanie wody w organizmie może być skutkiem przyjmowania niektórych leków i farmaceutyków, np. pigułek antykoncepcyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy fludrokortyzonu.

Należy podkreślić, że dominującą pozycję wśród czynników niefizjologicznych zajmują błędy żywieniowe. Paradoksalnie, nadmiar wody w organizmie najczęściej jest efektem przyjmowania niedostatecznej ilości płynów. Gdy podaż wody jest niewystarczająca, organizm zaczyna bronić się przed odwodnieniem, gromadząc wodę w przestrzeniach międzykomórkowych.

Bardzo istotna jest właściwa dieta. Jadłospis ubogi w białko (proteiny mają zdolność wiązania cząsteczek wody) i potas, za to obfitujący w sód może doprowadzić do wystąpienia takiego stanu. Właśnie dlatego nadmiar wody w organizmie często dotyczy osób stołujących się w lokalach typu fast food. Nie każdy ma czas na to, by każdego dnia gotować zdrowe, prawidłowo zbilansowane posiłki. Wówczas warto jednak sięgnąć nie po junk food, a po szybkie dania gotowe, które nie zawierają substancji uważanych za szkodliwe. Produkty te zawierają wszystkie niezbędne w diecie makroskładniki, a oprócz tego – także witaminy i minerały. Co ważne, osoba decydująca się na zdrowe dania gotowe ma pewność, że spożywa prawidłowo zbilansowany posiłek i dzięki temu minimalizuje ryzyko zatrzymania wody.

Nadmiar wody w organizmie a zdrowie

W niektórych przypadkach, zatrzymanie wody w organizmie jest objawem choroby. Taki stan może towarzyszyć schorzeniom takim jak:

 • przewlekła niewydolność żylna,
 • zakrzepica żył głębokich,
 • niewydolność serca,
 • niedoczynność tarczycy,
 • choroby nerek, choroby wątroby.

Wówczas, równolegle z gromadzeniem się w organizmie wody, występuje szereg innych symptomów. Taki stan zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i rozpoczęcia specjalistycznego leczenia.

Nadmiar wody w organizmie – objawy i pierwsze sygnały ostrzegawcze

Ta nieprzyjemna dolegliwość daje szereg charakterystycznych objawów. Nadmiar wody w organizmie w pierwszej kolejności manifestuje się obrzękami. Opuchlizna jest widoczna w obszarze kostek, stóp, palców dłoni, twarzy i powiek. Co istotne, jeżeli obrzęki wynikają z nadmiaru wody, mają one „ciastowatą” strukturę – pod wpływem nacisku opuchnięte ciało odkształca się, a po chwili wraca do właściwej formy.

Obrzęki nie są jedynym symptomem, wskazującym na nadmierne gromadzenie się wody. Objawy, które mogą pojawiać się w tym stanie, to:

 • wzrost masy ciała (nawet o 3-4 kg w ciągu tygodnia),
 • cellulit wodny,
 • uczucie ciężkich nóg,
 • spadek koncentracji,
 • rozdrażnienie,
 • duszności,
 • spadek tolerancji na wysiłek,
 • chroniczne zmęczenie.

Jak rozpoznać nadmiar wody w organizmie? Diagnostyka i badania pomocnicze

O ile wymienione wyżej symptomy są charakterystyczne dla nadmiaru wody w organizmie, to nie można nie wspomnieć, że mogą pojawić się też w przebiegu niektórych chorób. Chcąc mieć pewność, że przyczyną problemów rzeczywiście jest płyn zgromadzony w przestrzeniach międzykomórkowych, warto wykonać analizę składu ciała. Badanie polega na pomiarze oporu elektrycznego tkanek miękkich. Specjalne urządzenie wysyła impuls elektryczny o niskim natężeniu, który przechodzi przez całe ciało. Analizę można wykonać u dietetyka i w niektórych gabinetach lekarskich, ale także w domu, z pomocą specjalnej wagi. Wypada jednak wspomnieć, że nie wszystkie urządzenia wykazują dużą dokładność w zakresie pomiaru.

Jeżeli nadmiar wody w organizmie ma charakter przewlekły lub nawracający, najprawdopodobniej konieczna będzie bardziej szczegółowa diagnostyka. W takiej sytuacji lekarz może zlecić odpowiednio ukierunkowane badania: poziom elektrolitów i białka całkowitego, morfologię, badanie ogólne moczu, próby wątrobowe i badanie poziomu FSH (u kobiet).

Skutki nadmiaru wody w organizmie – co nam grozi?

Woda jest jednym z najważniejszych związków chemicznych na naszej planecie. Bez niej nie mogłoby powstać życie, a przynajmniej nie w takiej formie, w jakiej występuje. W tym kontekście nie należy dziwić się, że wszelkie zaburzenia w obszarze równowagi płynów w ciele człowieka mogą mieć poważne konsekwencje. Prawidłowy obieg wody w naszym ciele warunkuje wszystkie kluczowe procesy, takie jak przemiany metaboliczne, trawienie i transport wewnątrzustrojowy. Uczestniczy także w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Zatem, do czego może doprowadzić nadmiar wody w organizmie? Skutki mogą być wyjątkowo nieprzyjemne.

Jakie są długotrwałe konsekwencje nadmiaru wody dla organizmu i jak ich uniknąć?

Nadmiar wody sprzyja gromadzeniu się toksyn, a to z kolei może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na problemy skórne, pogorszenie kondycji włosów i paznokci, brak efektów odchudzania, uczucie ciągłego zmęczenia, nadmierną senność, apatię, zaburzenia wypróżniania, wahania nastroju i nawracające bóle głowy.

Jak uniknąć tych konsekwencji? Po pierwsze, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Po drugie, trzeba przywiązywać dużą uwagę do jakości spożywanych posiłków. Po trzecie, należy porzucić siedzący tryb życia. Po czwarte – warto sięgnąć po suplementy diety, które pomogą rozwiązać problem zatrzymania wody.

Leczenie nadmiaru wody w organizmie – poznaj sposoby

Jeżeli nadmiar wody w organizmie jest objawem chorobowym, leczenie powinno być prowadzone przez lekarza. W pozostałych przypadkach bardzo dobrą skutecznością odznaczają się preparaty, które zawierają składniki pomagające usunąć zatrzymany płyn z przestrzeni międzykomórkowych.

Takie działanie wykazuje preparat eatyx HYPER DETOX 360. To kompleksowo działający środek, którego składniki pomagają usunąć nadmiar wody (takie działanie wykazuje pokrzywa), zapewniają skuteczną detoksykację organizmu (odpowiada za to ekstrakt z owsa zwyczajnego), a poza tym pomagają chronić komórki przed działaniem wolnych rodników, regulują metabolizm energetyczny i przywracają skórze, włosom i paznokciom zdrowy wygląd.

Niezwykle przydatnym środkiem jest także eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI. Ten preparat charakteryzuje się niezwykle wszechstronnym działaniem. Zawarte w nim witaminy, minerały i wyciągi roślinne korzystnie wpływają m.in. na witalność, pomagają zwalczyć uczucie zmęczenia, stymulują odporność organizmu, korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną i wspierają syntezę białek. To sprawia, że eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI dobrze sprawdza się nie tylko jako środek profilaktyczny, pomagający zapobiegać zatrzymaniu wody w organizmie, ale także już po usunięciu nadmiaru płynu z tkanek.