kolagen do picia – jak stosować? efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne

kolagen do picia – jak stosować? efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne
Spis treści

Kolagen do picia należy do tych suplementów diety, po które większość osób sięga dość rzadko albo nawet wcale. To spory błąd. Dieta, nawet prawidłowo zbilansowana, najczęściej nie obfituje w to białko, a różne procesy, z którymi mamy do czynienia na co dzień, doprowadzają do degradacji kolagenu występującego naturalnie w organizmie. Niedobór tego składnika w istotny sposób wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, ale należy podkreślić, że pogorszenie wyglądu to niejedyne możliwe skutki zbyt niskiego stężenia tej substancji. Co daje picie kolagenu? W jaki sposób należy stosować ten suplement, by osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty? W tym artykule odpowiadamy na te pytania

  Teoretycznie, prawidłowo zbilansowana dieta, na którą składają się produkty naturalne, odpowiednio przygotowane posiłki i zdrowe dania gotowe, powinna pokrywać wszystkie potrzeby organizmu, także w zakresie dostarczania mikroelementów niezbędnych w procesie produkcji kolagenu. Tak jest w istocie. Warto jednak wiedzieć, że zarówno naturalne procesy zachodzące wewnątrz ciała, jak i czynniki zewnętrzne, doprowadzają do znacznego osłabienia włókien tej substancji. Mając to na względzie, należy uznać, że w przypadku osób, dla których priorytetem jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia, suplementacja kolagenu jest niezbędna.

  Kolagen do picia – co to jest i jak działa na nasz organizm?

  Mówiąc o kolagenie, na myśli trzeba mieć substancję pochodzenia białkowego, która stanowi główny składnik macierzy pozakomórkowej. Wśród wszystkich protein obecnych w organizmie człowieka, kolagen stanowi aż 30 proc. Mając to na względzie, należy dojść do wniosku, że substancja ta jest jednym z najistotniejszych białek budulcowych i ochronnych.

  W kontekście chemicznym kolagen składa się przede wszystkim z glicyny, proliny, hydroksyproliny i hydroksylizyny. To aminokwasy endogenne, czyli takie, które organizm może wytwarzać samodzielnie. Produkcja tej substancji jest realizowana w elementach tkanki łącznej, nazywanych fibroblastami.

  Mając na uwadze powyższe, należy dojść do wniosku, że kolagen do picia to nic innego, jak płynny suplement diety, którego głównym składnikiem jest właśnie ta substancja. Warto podkreślić, że występuje także w suplementach realizujących więcej niż jedną funkcję, np. ułatwiających zwiększenie masy mięśniowej i poprawiających kondycję stawów i skóry lub usuwających toksyny z organizmu i wspomagających proces odchudzania.

  Jakie efekty daje picie kolagenu? Korzyści dla skóry, włosów i paznokci

  Jako substancja ochronna i budulcowa, kolagen odpowiada za prawidłowy przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie. Białko kolagenowe stanowi coś w rodzaju łącznika fragmentów tkanki skórnej, kostnej i chrzęstnej. Co za tym idzie, nadaje skórze jej właściwości, wywiera korzystny wpływ na regenerację chrząstki stawowej i bierze udział w mineralizacji kości. Warto jednak pamiętać, że poszczególne typy kolagenu (istnieje aż 29 rodzajów białek kolagenowych) występują we wszystkich tkankach łącznych organizmu, więc substancja ta wpływa także na sprawność układu mięśniowego, krążenia i wielu innych.

  Pierwsze symptomy niedoboru kolagenu są widoczne w obszarze włosów, skóry i paznokci. Zbyt niskie stężenie tego białka w organizmie sprawia, że skóra staje się wiotka, przesuszona i traci elastyczność. Z czasem traci swój naturalny blask, przyjmuje niezdrowy, szarawy kolor, a na jej powierzchni coraz wyraźniej zaczynają odznaczać się zmarszczki. Z kolei włosy stają się osłabione, łamliwe i kruche. Można też zaobserwować postępujące problemy z ich nadmiernym wypadaniem. Płytka paznokci traci swoją twardość, co doprowadza do wzmożonej łamliwości.

  Co daje kolagen do picia? Regularna suplementacja tego składnika sprawia, że skóra staje się dobrze nawilżona i bardziej elastyczna. Zmniejsza się jej tendencja do wysychania i pękania. Włosy stają się mocne, przestają wypadać, znika problem łamliwości. Paznokcie zyskują na twardości i nie ulegają rozdwojeniu. Właśnie takie działanie wykazuje kolagen. Efekty suplementacji tego składnika nie dotyczą jednak wyłącznie skóry, włosów i paznokci.

  Zapewniając organizmowi odpowiednią podaż tej substancji, znacząco wpływamy też na funkcję stawów i układu mięśniowego. Kolagen zwiększa elastyczność chrząstki stawowej i przyspiesza jej regenerację. Poza tym czyni mięśnie i ścięgna bardziej elastycznymi i w ten sposób zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia urazów. Nie można nie wspomnieć także o korzyściach dla układu kostnego. Regularne przyjmowanie kolagenu wzmacnia kości, przez co zwiększa się ich odporność na złamania, także zmęczeniowe.

  Kolagen do picia – dla kogo jest polecany?

  W tym miejscu może jednak pojawić się pytanie: czy warto suplementować kolagen, skoro substancja ta w sposób naturalny powstaje w organizmie? Oczywiście, że tak, a przemawia za tym kilka istotnych kwestii.

  Po pierwsze, istnieje wiele czynników, które prowadzą do osłabienia i degradacji włókien kolagenowych. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne. Intensywna aktywność fizyczna znacząco osłabia połączenia kolagenowe. Proces ten może zachodzić także w następstwie zaburzeń w obszarze gospodarki hormonalnej, pod wpływem działania substancji chemicznych (obecnych w kosmetykach lub lekach) i w warunkach długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i wysoką temperaturę.

  Po drugie, włókna kolagenowe są podatne na szkodliwe działanie wolnych rodników. Jeżeli w diecie brakuje naturalnych przeciwutleniaczy, w tym witaminy A, C i E, proces ich degradacji będzie przebiegał szybciej.

  Po trzecie, uszkodzeniom białek strukturalnych sprzyja niezdrowa dieta. Dowiedziono, że wysokie spożycie cukrów prostych i rafinowanych znacząco sprzyja degradacji kolagenu.

  Po czwarte – włókna kolagenowe ulegają osłabieniu także w następstwie stosowania używek. Tutaj należy wymienić przede wszystkim nikotynę i alkohol.

  Każdy z wymienionych wyżej czynników zmniejsza naturalną produkcję kolagenu, jednak nie można przemilczeć faktu, że pierwszorzędne znaczenie w tej kwestii ma wiek. Badania naukowe dowodzą, że produkcja tego białka zmniejsza się już po 25. roku życia. Utrata kolagenu postępuje w tempie ok. 1,5 proc. rocznie. Po 60. roku życia produkcja nowych włókien zanika niemal całkowicie. Oznacza to, że pomimo stosowania zdrowej diety, na którą składają się owoce, warzywa, pełnowartościowe dania domowe i najwyższej jakości gotowe posiłki, obfitujące w niezbędne witaminy i minerały, produkcja kolagenu i tak będzie spadać. Możesz zrezygnować z jedzenia fast foodów, ale i tak nie uda się zatrzymać tego procesu.

  Wniosek? Suplementację tego białka powinny rozważyć wszystkie osoby po 25. roku życia, a zwłaszcza sportowcy (także amatorzy), osoby podejmujące rekreacyjną aktywność fizyczną, stosujące dietę ubogą w mikroelementy lub obfitującą w węglowodany proste i cukier dodany.

  Czy warto pić kolagen? Opinie i rekomendacje ekspertów

  Czy warto pić kolagen? Choć przez długi czas różni przedstawiciele środowiska naukowego mieli odmienne zdanie w tej kwestii, to dziś już wiadomo, że kolagen do picia rzeczywiście działa.

  Faktem jest, że istnieją badania, których wyniki jednoznacznie wskazują na niską przydatność kolagenu do picia jako suplementu diety. Wykazano, że w procesie trawienia, substancja ta jest rozkładana do postaci pojedynczych aminokwasów. Należy jednak stanowczo podkreślić, że dotyczy to wyłącznie produktów niskiej jakości. Żeby mógł zaistnieć efekt suplementacji, należy sięgnąć po najlepszy kolagen do picia. Jaki wybrać? Wariant hydrolizowany cechuje się największą dostępnością. Wynika to z faktu, że taki kolagen jest już wstępnie rozbity na mniejsze struktury, które wchłaniają się łatwo i szybko.

  Kolagen w płynie – jak go stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty?

  Kluczowym czynnikiem jest więc jakość, którą przedstawia substancja. Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy wybrać dobry kolagen do picia – efekty będą lepsze, jeżeli suplement będzie zawierał składniki ułatwiające syntezę tego białka. Tutaj należy wskazać na witaminę A, C i E oraz miedź. Skuteczność suplementacji zwiększają także kwas hialuronowy i koenzym Q10. Wybierając suplement dla siebie, warto więc dokładnie zapoznać się z jego składem. Jeżeli zabraknie w nim wymienionych substancji, najlepiej poszerzyć zakres suplementacji.

  Kolagen do picia – kiedy można oczekiwać pierwszych efektów?

  Zgodnie ze stanem obecnej wiedzy naukowej, kolagen do picia rzeczywiście działa. Trzeba jednak pamiętać, że efekty nie pojawiają się od razu. Niestety, pojedyncza dzienna dawka kolagenu nie załatwi sprawy. Na szczęście na rezultaty nie trzeba czekać w nieskończoność. Pierwsze efekty, widoczne w obszarze kondycji włosów, skóry i paznokci, będą widoczne po ok. 7 dniach.

  Przeciwwskazania do stosowania kolagenu w płynie – kiedy warto zrezygnować z picia?

  Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania kolagenu? Tylko nieliczne. Z przyjmowania danego preparatu powinny zrezygnować osoby nadwrażliwe lub uczulone na którykolwiek składnik suplementu. Suplementacji kolagenu nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

  Kolagen do picia – jakie są najczęstsze skutki uboczne i jak ich uniknąć?

  Każdy suplement diety może wykazywać pewne działania niepożądane. Wyjątku nie stanowi także kolagen do picia. Skutki uboczne, które mogą wystąpić w trakcie suplementacji, to:

  • uczucie osłabienia,
  • bóle mięśni lub stawów,
  • zaparcia,
  • nieprzyjemny (kwaśny) posmak w ustach,
  • kwaśny oddech.

  Jeżeli produkt będzie stosowany zgodnie z zaleceniami producenta, ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów znacząco zmaleje.

  Kolagen do picia a dieta – jak wprowadzić suplementację kolagenu w codziennej diecie?

  Naturalny kolagen występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego bazujących na tkankach łącznych, m.in. w żelatynie spożywczej. Bogatym źródłem tej substancji są mięsne galarety (i owocowe galaretki), podroby (zwłaszcza kurze łapki) i ryby (zwłaszcza ze skórą). Niestety, zdrowy jadłospis, ograniczający spożycie tłuszczu, wyklucza większość produktów spożywczych, w których występuje kolagen. Tutaj z pomocą przychodzą suplementy diety.

  Można wybrać kolagen do picia, ale można sięgnąć też po preparaty, które charakteryzują się szerokim spektrum działania. Przykładowo, bogatym źródłem kolagenu jest HYPER DETOX 360. Skład tego wyjątkowego produktu sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu, dzięki czemu poprawia efekty odchudzania, ale nie tylko. Ten suplement, który poza kolagenem rybim zawiera m.in. kwas hialuronowy i koenzym Q10, znacząco przyczynia się też do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci. Cenny kolagen zawarty jest też w suplemencie eatyx HYPER COLLAGEN 20 000 MG BOOSTER. Ten produkt został opracowany z myślą o potrzebach osób aktywnych, którym zależy na zwiększeniu i utrzymaniu masy mięśniowej, ale dodatkowo pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci (zawiera prawdopodobnie największą dostępną na rynku dawkę kolagenu 20 000 mg oraz witaminy, wspomagające jego wchłanianie).

  Jak stosować kolagen do picia? Porady i wskazówki dla początkujących

  Kiedy pić kolagen? Rano czy wieczorem? Z posiłkiem czy po posiłku? Wątpliwości są naturalne u osób, które dopiero zaczynają suplementować kolagen. Jak stosować produkty zawierające tę substancję? Nie istnieją żadne szczególne zalecenia w tej kwestii. Najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta.