jedzenie na trekking - 3 sprawdzone pomysły na szybką przekąskę

jedzenie na trekking - 3 sprawdzone pomysły na szybką przekąskę
Spis treści

Wyprawy trekkingowe to prawdziwa gratka dla miłośników sportów outdoorowych. Naturalne otoczenie, bajeczne widoki oraz przepełnione wyzwaniami trasy to czynniki, które sprawiają, że tego rodzaju wycieczki często stają się niezapomnianą przygodą. Jak przygotować się na trekking? Oprócz odpowiedniego obuwia i odzieży, koniecznie należy zadbać ze sobą pożywne i pełnowartościowe przekąski. W tym artykule przedstawiamy 3 sprawdzone pomysły na smaczną i szybką przekąskę idealną na wyprawy trekkingowe.

  Jakie jedzenie na trekking?

  Wycieczka w teren to nie okazja do przygotowywania wymyślnych dań. Jedzenie na trekking powinno być przede wszystkim proste, łatwe w transporcie oraz bogate w składniki odżywcze. Warto stawiać na produkty, które nie wymagają użycia sztućców przy jedzeniu – dzięki temu można zyskać więcej miejsca w swoim plecaku.

  Na trekking nie są też zalecane artykuły przetworzone, które co prawda dostarczają organizmowi energii, ale tylko na krótki czas. Co więcej, wysoko przetworzone jedzenie zwykle zawiera dużą ilość składników o niekorzystnym wpływie na zdrowie, takich jak cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki oraz konserwanty.

  Pełnowartościowe jedzenie na trekking zapewnia energię na długi czas, niweluje napady głodu i pozwala uzupełnić zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Dzięki temu mamy więcej siły, aby pokonywać kolejne trudności podczas wypraw w trudnym i wymagającym terenie.

  Jedzenie trekking – sprawdzone pomysły

  Wiesz już, jakie cechy powinny mieć przekąski, które zabierasz na trekking. Oto przykłady produktów, które znakomicie wpisują się w tę charakterystykę i tym samym stanowią idealne pomysły na jedzenie na trekking:

  1. Łatwe i szybkie do przygotowania kanapki. W zależności od indywidualnych upodobań, można je przygotować z różnymi dodatkami. Najlepiej wybierać ciemne, pełnoziarniste pieczywo, które charakteryzuje się największą wartością odżywczą.
  2. Z uwagi na wysoką wartość energetyczną oraz dużą ilość cennych dla zdrowia składników, na trekking warto zabrać naturalne bakalie. Są to produkty, które dostarczą organizmowi dużą dawkę energii, witamin oraz minerałów. Bakalie w postaci orzechów, pestek oraz suszonych owoców już w niewielkiej ilości dostarczają dużo kalorii, a zatem stanowią świetny pomysł na szybką przekąskę podczas krótkiego postoju. Co więcej, nie trzeba ich w żaden sposób przygotowywać. Bakalie można kupić praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Dostępne są w wygodnych, kompaktowych opakowaniach, które świetnie sprawdzają się na wyprawach trekkingowych.
  3. Świetną propozycją przekąski na trening są również zdrowe posiłki w formie batona. Możesz po niego sięgnąć w każdym momencie, kiedy tylko poczujesz głód. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić skład takiego produktu. Może się zdarzyć, że artykuł, który jest reklamowany jako zdrowy baton, tak naprawdę ze zdrowiem ma niewiele wspólnego. Dobrym przykładem naprawdę pełnowartościowej przekąski w postaci batona jest posiłek eatyx. To skoncentrowana dawka wartości odżywczych w wygodnej do spożycia formie. Ze względu na dużą ilość witamin i minerałów oraz wysoką zawartość białka, stanowi idealną propozycję jedzenia na trekking.