jaki jest prawidłowy poziom wody w organizmie?

jaki jest prawidłowy poziom wody w organizmie?
Spis treści

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest regularne nawadnianie, jednak nie wszyscy wiedzą, jaki jest prawidłowy poziom wody w organizmie. Należy podkreślić, że niebezpiecznym stanem jest nie tylko odwodnienie. Także przewodnienie może być przyczyną lub objawem problemów zdrowotnych. Mając to na uwadze, warto regularnie sprawdzać poziom nawodnienia. Jaką wartość należy uznać za prawidłową? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Powszechnie wiadomo, że ciało człowieka w 70-75 procentach składa się z wody. To prawda, jednak należy podkreślić, że powyższe wartości mają charakter uśredniony. Oznacza to, że niższa zawartość wody w organizmie nie musi świadczyć o problemach zdrowotnych, podobnie zresztą jak wyższa. O tej kwestii decyduje bowiem cały szereg czynników.

Co wpływa na prawidłowy poziom wody w organizmie?

Czynniki, o których mowa, to przede wszystkim:

  • wiek,
  • płeć,
  • budowa ciała.

Największa zawartość wody w organizmie jest charakterystyczna dla noworodków i małych dzieci. Wynika to z faktu, że w ich przypadku narządy wewnętrzne wciąż nie są w pełni wykształcone, a tkanki nie charakteryzują się jeszcze stabilną strukturą. Poziom wody w organizmie zaczyna się stabilizować mniej więcej w 12. roku życia. Wówczas zaczynają być widoczne różnice w składzie ciała dziewcząt i chłopców.

Skoro mowa o różnicach płciowych, należy wspomnieć, że zawartość wody w ciele przeciętnej kobiety jest niższa niż w ciele przeciętnego mężczyzny. Wpływają na to różnice w pozostałych obszarach składu organizmu. Mając na uwadze uśrednione wartości, należy dojść do wniosku, że u pań zawartość tłuszczu jest wyższa niż u panów. Z kolei dla mężczyzn charakterystyczna jest większa masa mięśniowa. Wbrew pozorom, zawartość wody w tłuszczu jest znikoma – kształtuje się na poziomie zaledwie 10 proc. W tkance mięśniowej, stężenie tego związku sięga 76 proc. To właśnie dlatego organizm przeciętnego mężczyzny zawiera więcej wody niż ciało przeciętnej kobiety.

Powyższe wyraźnie sugeruje, że na zawartość wody wpływa także budowa ciała. To prawda. W przypadku osób zmagających się z nadwagą lub otyłością procentowy udział wody w składzie ciała może być mniejszy niż u osób szczupłych. Idąc dalej tym tropem, ciało osoby umięśnionej (np. sportowca lub kulturysty) może zawierać więcej wody niż osoby szczupłej i znacznie więcej niż osoby otyłej.

Nie można nie wspomnieć, że do wahań poziomu płynów w organizmie przyczynia się także prowadzony tryb życia. Poziom aktywności fizycznej, stosowana dieta, dobowa objętość przyjmowanych płynów – to wszystko nie pozostaje bez wpływu na ten parametr.

Jaka jest prawidłowa ilość wody w organizmie?

Co to wszystko oznacza w praktyce? W przypadku dzieci właściwy poziom wody w organizmie to ok. 75 proc. Prawidłowa ilość wody w organizmie dziewcząt i kobiet to 50-55 proc. Procentowy udział płynów w masie ciała chłopców i mężczyzn to natomiast 60-65 proc. Wskazane wartości dotyczą ogółu wody znajdującej się w ciele (wody całkowitej), czyli wewnątrzkomórkowej i zewnątrzkomórkowej. Udział tej pierwszej zamyka się w przedziale od 55 do 66 proc., natomiast drugiej – od 34 do 45 proc.

Przykładowo, u dorosłego mężczyzny ważącego 80 kg prawidłowa zawartość wody całkowitej powinna wynieść aż 48-52 kg. Z kolei u kobiety o masie 55 kg wartość ta zamknie się w przedziale od 27 do 30 kg.

Co robić, gdy dochodzi do zaburzenia poziomu wody w organizmie?

Gdy udział wody w ogólnej masie ciała kształtuje się na idealnym poziomie, mówimy o stanie równowagi wodnej. Praktyka pokazuje jednak, że w wyniku oddziaływania różnych czynników, poziom płynów może zmieniać się w stosunkowo krótkich okresach. Gdy dochodzi do odwodnienia, zawartość wody w ciele spada. Zdarzają się także sytuacje, w których organizm gromadzi za dużo płynów.

Walka z lekkim odwodnieniem polega przede wszystkim na uzupełnianiu poziomu płynów i elektrolitów. Nieco większym wyzwaniem jest usunięcie nadmiaru wody z organizmu. W tym przypadku należy zacząć przede wszystkim od zmiany nawyków żywieniowych. Regularne spożywanie produktów przetworzonych, zawierających znaczną ilość soli, może sprawić, że w organizmie dojdzie do zatrzymania płynu. Punktem wyjścia powinna być więc rezygnacja z niezdrowej żywności. Jeżeli plan dnia nie pozwala Ci spędzać czasu w kuchni, wybierz szybkie dania gotowe, które zaspokajają wszystkie potrzeby organizmu i charakteryzują się niezwykle korzystnym składem. Zawierają wszystkie makroelementy i składniki mineralne oraz witaminy, zbilansowane w odpowiednich proporcjach.

Zdarza się, że nawet osoby stosujące zdrową dietę muszą dostarczać do organizmu więcej mikroelementów. Dotyczy to zwłaszcza sportowców i pozostałych osób aktywnych. Suplementacja składników takich jak magnez, cynk i witamina B6 ma duże znaczenie dla zachowania stanu równowagi wodnej. Właśnie dlatego warto stosować preparat eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI, który charakteryzuje się wszechstronnym działaniem.

Co zrobić, by przyspieszyć proces usuwania nadmiaru nagromadzonej wody? Także w tej sytuacji warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Najlepiej sprawdzą się preparaty bazujące na naturalnych ekstraktach roślinnych. eatyx HYPER DETOX 360 skutecznie likwiduje zastój płynów, a do tego oczyszcza organizm z toksyn i poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.