Aktualizacja: 22.08.2024
Jak prawidłowo stosować i pić kolagen, jak długo? Rano czy wieczorem?
Zastanawiasz się, jak stosować kolagen do picia, by pozytywnie wpłynął na skórę, włosy, paznokcie, stawy i mięśnie? Chcesz długo stosować kolagen? Czy spożywać kolagen rano, czy wieczorem? Bóle stawów, utrata jędrności skóry, łamliwe paznokcie i wypadające włosy – każdy z tych objawów może komunikować, że czas rozpocząć suplementację kolagenem. Dość często można jednak spotkać się z opiniami, że preparaty zawierające ten składnik nie działają. Jak to wygląda w praktyce? Czy warto suplementować kolagen? Jak przyjmować kolagen? Poniżej odpowiadamy na każde z tych pytań.
W idealnych warunkach codzienna dieta powinna zaspokajać całkowite zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Niestety, praktyka pokazuje, że komponowanie codziennego menu w taki sposób, by posiłki pokryły nasze wszystkie potrzeby żywieniowe i witalne, jest niezwykle trudne, być może nawet niemożliwe. Nie chodzi tu wyłącznie o brak czasu, ale także o czynnik, na który nie mamy żadnego wpływu – coraz niższą jakość produktów żywnościowych. Tutaj z pomocą przychodzą suplementy diety. Specjalnie opracowane preparaty zapewniają odpowiednią podaż mikroelementów, a niektóre uzupełniają także nasze zapotrzebowanie na kluczowe makroskładniki. Większość osób pamięta o suplementacji najważniejszych dla zdrowia witamin i składników mineralnych jak choćby witamin z grupy B, witaminy C czy magnezu. Zaskakujące jest jednak, że suplementacja kolagenem często jest spychana na dalszy plan lub całkowicie marginalizowana. To poważny błąd. Badania naukowe dowiodły, że suplementy kolagenowe mogą przynieść wiele korzyści organizmowi.
Czy warto stosować kolagen jako suplement diety? Jak działa kolagen naturalny?
Na wstępie wypada wyjaśnić, czym właściwie jest naturalny kolagen. Kolagen to białko fibrylarne (włókniste), stanowiące kluczowy składnik przestrzeni międzykomórkowej. Jako materiał budulcowy, kolagen występuje we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu, nadając określone cechy narządom wewnętrznym, naczyniom krwionośnym, skórze, kościom, zębom, chrząstkom i ścięgnom.
Nauka rozróżnia ok. 30 rodzajów tego białka, różniących się pełnioną funkcją i strukturą. Przykładowo, w skórze, ścięgnach i kościach występuje kolagen typu I. W chrząstkach obecny jest kolagen typu II, a w mięśniach i naczyniach krwionośnych – kolagen typu III. To specyficzne białko pełni szereg istotnych funkcji w organizmie, a wśród najważniejszych należy wymienić:
- integrację tkanek,
- wypełnianie przestrzeni między komórkami,
- zapewnienie wytrzymałości i odporności tkanek na rozciąganie,
- udział w rozwoju i naprawie narządów oraz tkanek,
- udział w procesie gojenia ran.
Organizm ludzki potrafi sam wytwarzać kolagen. Suplementacja nie jest zatem konieczna, prawda? Otóż nie! Należy zdać sobie sprawę z faktu, że produkcja kolagenu zachodzi w naszym ciele tylko przez pewien czas. Proces ten zaczyna spowalniać mniej więcej w 25. roku życia. Około 50. roku życia organizm wytwarza już tylko nieznaczne ilości kolagenu o niskiej jakości. Około 60. roku życia produkcja tego białka zanika.
W tym miejscu nie można też nie wspomnieć, że o ile przez pewien czas kolagen jest nieustannie produkowany, to ulega też degradacji, a istnieje cały szereg czynników przyspieszających ten proces. Mowa tu przede wszystkim o aktywności fizycznej obciążającej tkanki i stawy, ale także o częstej ekspozycji na promieniowanie UV i działanie niskich lub wysokich temperatur, zaburzeniach hormonalnych, czynnikach genetycznych, stosowaniu niezdrowej diety, braku aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Do nasilenia degradacji kolagenu przyczynia się też stres, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu.
Zatem, czy jest nam potrzebny kolagen? Czy warto suplementować to białko? Oczywiście, że tak i nie dotyczy to wyłącznie sportowców i osób starszych.
Wybrać kolagen w suplementach, kosmetykach, a może zastosować specjalną dietę?
Kolagen można dostarczyć do organizmu na kilka sposobów. Niektórzy zalecają stosowanie specjalnej diety, w której pojawiają się galarety przygotowane na bazie żelatyny, wywar z kurzych łapek i podroby. Problem w tym, że zawartość tego białka w takich potrawach jest dość niska. Inna sprawa: organizm nie gromadzi kolagenu „na zapas”. Oznacza to, że chcąc osiągnąć pożądane rezultaty, trzeba wprowadzić je do jadłospisu na długi czas.
Więc może kremy, maski i inne kosmetyki z kolagenem? To niezbyt dobry pomysł. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że kolagen jest dużą cząsteczką, która nie może przeniknąć przez pory skóry. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że nie istnieją żadne badania naukowe, które potwierdziłyby skuteczność środków do stosowania zewnętrznego zawierających kolagen.
Nie dotyczy to suplementów w kapsułkach i płynach. Liczne badania udowodniły korzystny wpływ takich preparatów. Jest jednak pewien warunek – zawarty w nich kolagen musi charakteryzować się wysoką jakością i najwyższą czystością mikrobiologiczną. Co istotne, nie ma możliwości skierowania kolagenu do określonego obszaru. To organizm decyduje, jak spożytkuje suplementowane białko. Warto więc postawić na preparat o wysokiej zawartości tego składnika, a najlepiej jego hydrolizat, który cechuje się lepszą przyswajalnością.
Jak przyjmować kolagen? Z czym nie łączyć kolagenu? Kolagen rano czy wieczorem? Jak długo stosować kolagen do picia, by zobaczyć efekty beauty i na stawy?
Trzeba pamiętać, że istnieją witaminy zwiększające syntezę kolagenu. Do takich należy witamina C. Jeżeli więc nie występuje w składzie danego preparatu, wskazane jest rozpoczęcie dodatkowej suplementacji. Warto też jednocześnie przyjmować witaminy B3, B5 i B6, które doskonale łączą się z kolagenem.
Kolagenu nie należy łączyć z alkoholem, kofeiną oraz produktami zawierającymi taniny (np. herbata, kakao, orzechy). Łączenie ich utrudniłoby jego wchłanianie.
Jak suplementować kolagen? Jak długo pić kolagen? Należy go stosować codziennie minimum kilka tygodni, by zobaczyć efekty. Nie istnieją sztywne zalecenia w kwestii pory dnia czy przyjmowania w związku z posiłkami. Najlepiej pić kolagen wtedy, kiedy Ci to najbardziej odpowiada: rano lub wieczorem - pozostaje tu pełna dowolność.
Kolagen rybi czy wołowy? Rodzaje kolagenu na stawy, skórę, zmarszczki
W suplementach dostępne są różne formy kolagenu - spotkamy 3: kolagen typu I, II i III. I typ kolagenu znajdziesz w suplementach z kolagenem rybim (kolagenem morskim), a jego mieszankę z typem III w kolagenie wołowym i wieprzowym. Kolagen z chrząstki kurczaka zawiera głównie kolagen typu II. Kolagen typu III znajdziemy w kolagenie wieprzowym lub wołowym. Pamiętajmy, że białka te i tak zostają zdenaturowane w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do zniszczenia ich struktury przestrzennej. W związku z tym wydaje się, że "najsilniejszy kolagen" nie istnieje i w praktyce nie ma znaczenia, czy wybierzesz kolagen typu I, II, III, czy ich mieszankę.
Suplementacja kolagenem – jakie efekty picia kolagenu? Jaki najlepszy kolagen?
Regularna suplementacja korzystnie wpływa na stan skóry, włosów, paznokci i stawów. Przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu (np. po forsownym treningu lub w trakcie leczenia kontuzji), wspomaga gojenie ran.
Szukasz suplementu z hydrolizowanym kolagenem najwyższej jakości? Zatem z całą pewnością zainteresuje Cię nasz booster, który opracowaliśmy specjalnie z myślą o zwiększeniu kolagenu w organizmie, którego poziom wraz z wiekiem spada. eatyx HYPER COLLAGEN 20 000 MG BOOSTER to innowacyjny shot kolagenowy, powstający w zaawansowanych procesach technologicznych. Zawiera aż 20 tys. miligramów najwyższej jakości kolagenu hydrolizowanego - wołowego. Regularne stosowanie kolagenu wpływa na zdrowsze stawy i wygląd skóry.
Nasza kolejna propozycja to eatyx HYPER DETOX 360. Ten suplement opracowaliśmy z myślą o detoksykacji organizmu, ale także poprawie wyglądu, więc kolagen jest jego istotnym składnikiem. Zawiera dodatkowo koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy.
Pamiętaj, że chcąc zatroszczyć się o zdrowie w sposób kompleksowy, należy suplementować także niezbędne witaminy i minerały. eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI pozwala uzupełnić codzienną dietę o niezbędne składniki, podobnie zresztą jak preparat eatyx HYPER 18 VITAMINS & MINERALS.