jak suplementować kolagen? podpowiadamy!

jak suplementować kolagen? podpowiadamy!
Spis treści

Bóle stawów, utrata jędrności skóry, łamliwe paznokcie i wypadające włosy – każdy z tych objawów może komunikować, że czas rozpocząć suplementację kolagenem. Dość często można jednak spotkać się z opiniami, że preparaty zawierające ten składnik nie działają. Jak to wygląda w praktyce? Czy warto suplementować kolagen? Jak przyjmować kolagen? Poniżej odpowiadamy na każde z tych pytań.

W idealnych warunkach codzienna dieta powinna zaspokajać całkowite zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Niestety, praktyka pokazuje, że komponowanie codziennego menu w taki sposób, by posiłki pokryły nasze wszystkie potrzeby żywieniowe i witalne, jest niezwykle trudne, być może nawet niemożliwe. Nie chodzi tu wyłącznie o brak czasu, ale także o czynnik, na który nie mamy żadnego wpływu – coraz niższą jakość produktów żywnościowych. Tutaj z pomocą przychodzą suplementy diety. Specjalnie opracowane preparaty zapewniają odpowiednią podaż mikroelementów, a niektóre uzupełniają także nasze zapotrzebowanie na kluczowe makroskładniki. Większość osób pamięta o suplementacji najważniejszych dla zdrowia witamin i składników mineralnych jak choćby witamin z grupy B, witaminy C czy magnezu. Osoby aktywne fizycznie chętnie sięgają po preparaty zawierające białko lub węglowodany. Zaskakujące jest jednak, że suplementacja kolagenem często jest spychana na dalszy plan lub całkowicie marginalizowana. To poważny błąd. Badania naukowe dowiodły, że suplementy w kapsułkach lub płynne, które zawierają ten składnik, mogą przynieść wiele korzyści organizmowi.

Czy warto suplementować kolagen?

Na wstępie wypada wyjaśnić, czym właściwie jest kolagen. Pod tym pojęciem kryje się białko fibrylarne (włókniste), stanowiące kluczowy składnik przestrzeni międzykomórkowej. Jako materiał budulcowy, kolagen występuje we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu, nadając określone cechy narządom wewnętrznym, naczyniom krwionośnym, skórze, kościom, zębom, chrząstkom i ścięgnom. 

Nauka rozróżnia ok. 30 rodzajów tego białka, różniących się pełnioną funkcją i strukturą. Przykładowo, w skórze, ścięgnach i kościach występuje kolagen typu I. W chrząstkach obecny jest kolagen typu II, a w błonie podstawnej – kolagen typu IV. To specyficzne białko pełni szereg istotnych funkcji w organizmie, a wśród najważniejszych należy wymienić:

  • integrację tkanek,
  • wypełnianie przestrzeni między komórkami,
  • zapewnienie wytrzymałości i odporności tkanek na rozciąganie,
  • udział w rozwoju i naprawie narządów oraz tkanek,
  • udział w procesie gojenia ran.

Organizm ludzki potrafi sam wytwarzać kolagen. Suplementacja nie jest zatem konieczna, prawda? Otóż nie! Należy zdać sobie sprawę z faktu, że produkcja kolagenu zachodzi w naszym ciele tylko przez pewien czas. Proces ten zaczyna spowalniać mniej więcej w 25. roku życia. Około 50. roku życia organizm wytwarza już tylko nieznaczne ilości kolagenu o niskiej jakości. Około 60. roku życia produkcja tego białka zanika. 

W tym miejscu nie można też nie wspomnieć, że o ile przez pewien czas kolagen jest nieustannie produkowany, to ulega też degradacji, a istnieje cały szereg czynników przyspieszających ten proces. Mowa tu przede wszystkim o aktywności fizycznej obciążającej tkanki i stawy, ale także o częstej ekspozycji na promieniowanie UV i działanie niskich lub wysokich temperatur, zaburzeniach hormonalnych, czynnikach genetycznych, stosowaniu niezdrowej diety, braku aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Do nasilenia degradacji kolagenu przyczynia się też stres, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu. 

Zatem, czy jest nam potrzebny kolagen? Czy warto suplementować to białko? Oczywiście, że tak i nie dotyczy to wyłącznie sportowców i osób starszych.

Jak suplementować kolagen?

Kolagen można dostarczyć do organizmu na kilka sposobów. Niektórzy zalecają stosowanie specjalnej diety, w której pojawiają się galarety przygotowane na bazie żelatyny, wywar z kurzych łapek i podroby. Problem w tym, że zawartość tego białka w takich potrawach jest dość niska. Inna sprawa: organizm nie gromadzi kolagenu „na zapas”. Oznacza to, że chcąc osiągnąć pożądane rezultaty, trzeba wprowadzić je do jadłospisu na długi czas. 

Więc może kremy, maski i inne kosmetyki z kolagenem? To niezbyt dobry pomysł. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że kolagen jest dużą cząsteczką, która nie może przeniknąć przez pory skóry. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że nie istnieją żadne badania naukowe, które potwierdziłyby skuteczność środków do stosowania zewnętrznego zawierających kolagen. 

Nie dotyczy to suplementów w kapsułkach i płynach. Liczne badania udowodniły korzystny wpływ takich preparatów. Jest jednak pewien warunek – zawarty w nich kolagen musi charakteryzować się wysoką jakością i najwyższą czystością mikrobiologiczną. Co istotne, nie ma możliwości skierowania kolagenu do określonego obszaru. To organizm decyduje, jak spożytkuje suplementowane białko. Warto więc postawić na preparat o wysokiej zawartości tego składnika. 

Jak przyjmować kolagen?

Trzeba pamiętać, że istnieją witaminy zwiększające biosyntezę kolagenu. Do takich należy witamina C. Jeżeli więc nie występuje w składzie danego preparatu, wskazane jest rozpoczęcie dodatkowej suplementacji. Warto też jednocześnie przyjmować witaminy B3, B5 i B6, które doskonale łączą się z kolagenem.

Jak suplementować kolagen? Preparat najlepiej przyjmować codziennie, przez kilka, do kilkunastu dni. Nie istnieją sztywne zalecenia w kwestii pory dnia czy przyjmowania w związku z posiłkami.

Suplementacja kolagenem – jakie daje efekty?

Regularna suplementacja kolagenem korzystnie wpływa na stan skóry, włosów, paznokci i stawów. Przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu (np. po forsownym treningu lub w trakcie leczenia kontuzji), wspomaga gojenie ran.

Szukasz suplementu z kolagenem najwyższej jakości? Zatem z całą pewnością zainteresuje Cię nasz booster, który opracowaliśmy specjalnie z myślą o zwiększeniu podaży białek w diecie. eatyx HYPER COLLAGEN 20 000 MG BOOSTER to innowacyjny produkt, powstający w zaawansowanych procesach technologicznych. Zawiera aż 20 tys. miligramów najwyższej jakości kolagenu wołowego.

Nasza kolejna propozycja to eatyx HYPER DETOX 360. Ten suplement opracowaliśmy z myślą o detoksykacji organizmu, ale także poprawie wyglądu, więc kolagen jest jego istotnym składnikiem.

Pamiętaj, że chcąc zatroszczyć się o zdrowie w sposób kompleksowy, należy suplementować także niezbędne witaminy i minerały. eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI pozwala uzupełnić codzienną dietę o niezbędne składniki, podobnie zresztą jak preparat eatyx HYPER 18 VITAMINS & MINERALS.