jak sprawdzić poziom wody w organizmie?

jak sprawdzić poziom wody w organizmie?
Spis treści

Prawidłowy stan równowagi wodnej w organizmie ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Gdy ciało jest odwodnione, przestaje funkcjonować w sposób prawidłowy, a procesy zachodzące w naszym ciele zostają zaburzone. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że także nadmiar wody jest zjawiskiem niekorzystnym. Mając to na względzie, warto regularnie kontrolować ilość płynów. Jak sprawdzić poziom wody w organizmie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Woda jest niezbędna do życia. To właśnie ten związek warunkuje prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, wpływa na termoregulację, odpowiada za transport substancji odżywczych oraz umożliwia oczyszczanie organizmu z ubocznych produktów przemiany materii i toksyn pochodzących ze środowiska zewnętrznego, a to tylko kilka pozycji z długiej listy procesów, za które odpowiada woda. Nic dziwnego, że gdy dochodzi do zaburzenia równowagi płynów, ciało daje o tym wyraźnie znać. O odwodnieniu lub zatrzymaniu płynów świadczy wiele objawów. Rzecz w tym, że większość z nich ma charakter nieswoisty, co oznacza, że mogą być typowe dla wielu stanów i jednostek chorobowych. Warto więc wykonać proste testy, które jednoznacznie wskażą, czy doszło do zachwiania równowagi wodnej.

Jak sprawdzić poziom wody w organizmie?

O stanie nawodnienia organizmu dużo mówi kolor moczu. W idealnych warunkach powinien mieć on słomkową barwę. Taki kolor świadczy o idealnej objętości przyjmowanych płynów. Jeżeli przybiera nieco ciemniejszy kolor, organizm daje nam do zrozumienia, że powinniśmy nieco zwiększyć objętość wypijanej wody, ale barwa jasnożółta wciąż jeszcze nie komunikuje żadnych nieprawidłowości. Ciemnożółty lub bursztynowy mocz wyraźnie wskazuje, że w organizmie brakuje płynów. Barwa jasnobrązowa lub ciemnopomarańczowa to natomiast objaw odwodnienia. Jeżeli zaś mocz jest niemal przezroczysty, oznacza to, że trzeba nieznacznie ograniczyć objętość przyjmowanych płynów.

Wiele na temat poziomu płynów w naszym ciele mówi także stan skóry. Żeby stwierdzić, czy prawidłowo nawadniamy organizm, wystarczy delikatnie uszczypnąć skórę na grzbiecie dłoni, przytrzymać przez kilka sekund i puścić. W prawidłowych warunkach, ciało prawie natychmiast powinno wrócić do pierwotnego kształtu. Jeżeli odkształcenie utrzymuje się, najprawdopodobniej doszło do odwodnienia.

Jak sprawdzić nadmiar wody w organizmie?

Zbyt mała objętość przyjmowanych płynów może doprowadzić do wystąpienia stanu zatrzymania wody w organizmie. To naturalny mechanizm obronny, który przeciwdziała odwodnieniu. Na taki stan mogą wskazywać obrzęki, zwłaszcza w okolicach kostek, stóp, palców dłoni, twarzy i powiek. Żeby przekonać się, czy problem rzeczywiście jest związany z zatrzymaniem płynów, wystarczy delikatnie ucisnąć opuchniętą skórę. Jeżeli wgniecenie będzie utrzymywać się przez kilka sekund, najprawdopodobniej mamy do czynienia z nadmiarem wody.

Jak sprawdzić nadmiar wody w organizmie w bardziej profesjonalny sposób? Pomoże w tym badanie składu ciała metodą bioimpedancji. Test jest wykonywany przy pomocy specjalnego urządzenia, które wysyła impuls elektryczny o niskim natężeniu (badanie jest całkowicie bezbolesne) i na tej podstawie określa procentowy udział tkanki mięśniowej, tłuszczowej, kostnej i wody w masie ciała. Badanie można wykonać u dietetyka i niektórych lekarzy, ale odpowiednim sprzętem dysponują także profesjonalne fitness kluby i siłownie. W funkcję pomiaru ciała wyposażone są też nowoczesne wagi łazienkowe.

A co z testami laboratoryjnymi? Badania, które warto wykonać w celu określenia poziomu płynów w ciele, to:

  • morfologia krwi (parametrem określającym stopień nawodnienia na podstawie objętości osocza jest hematokryt),
  • jonogram (oznaczenie stężenia podstawowych elektrolitów),
  • badanie białka całkowitego.

Należy jednak pamiętać, że interpretacja wyników powinna być wykonana przez lekarza, w oparciu o ogólny stan pacjenta.

Jak zapobiec gromadzeniu płynów w organizmie?

 

Jeżeli przeprowadzone próby wykazały, że doszło do zatrzymania wody w organizmie, warto sięgnąć po suplementy diety, które pomogą rozwiązać ten problem. Mowa o preparacie eatyx HYPER DETOX 360, którego składniki sprzyjają detoksykacji organizmu i usuwaniu zastojów wody, Preparat bazuje m.in. na wyciągach roślinnych, wykazujących działanie moczopędne.

Jak zapobiegać występowaniu takiego stanu w przyszłości? Kluczowe znaczenie w profilaktyce ma zmiana nawyków żywieniowych. Produkty wysoko przetworzone, obfitujące w sól i tłuszcze nasycone powinny zniknąć z jadłospisu. Nawet w przypadku braku czasu na przygotowanie prawidłowo zbilansowanych posiłków, należy unikać fast foodów. Osobom zapracowanym, w utrzymaniu zdrowej diety pomogą szybkie dania gotowe, zbilansowane pod kątem wymogów zdrowego żywienia. Nie mamy tu na myśli wyrobów garmażeryjnych.

Nawet osoby stosujące odpowiednią dietę powinny suplementować kluczowe mikroelementy, zwłaszcza te, które wpływają na gospodarkę wodną organizmu i retencję płynów: cynk, magnez i witaminę B6. Między innymi te składniki zawiera preparat eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI, który został opracowany specjalnie pod kątem poprawy witalności organizmu.

W profilaktyce ogromne znaczenie ma też prawidłowe nawadnianie i regularna aktywność fizyczna. To kwestie, których nie można bagatelizować.