jak spowolnić metabolizm – poznaj 3 sposoby

jak spowolnić metabolizm – poznaj 3 sposoby
Spis treści

Jak spowolnić metabolizm? Osoby zmagające się ze zbyt szybkim tempem przemian metabolicznych muszą stawić czoła znacznie poważniejszemu wyzwaniu niż ci, którzy chcą przyspieszyć przemianę materii. Na szczęście nie oznacza to, że ich walka o prawidłową masę ciała i poprawę stanu zdrowia jest skazana na niepowodzenie. Co spowalnia metabolizm? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

  Spowolnienie metabolizmu może wydawać się mało racjonalnym działaniem. Przecież im szybsza przemiana materii, tym lepiej, prawda? Otóż nie do końca. Faktem jest, że szybki, ale wciąż prawidłowy metabolizm ma masę zalet. Osoby, u których przemiany metaboliczne zachodzą w odpowiednim tempie, nie muszą specjalnie starać się, by utrzymać prawidłową masę ciała. Z kolei osoby ze spowolnioną przemianą materii najczęściej borykają się z nadwagą lub otyłością, a zrzucenie choćby jednego kilograma jest dla nich ogromnym wyzwaniem. To wszystko prawda. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że istnieje także coś takiego, jak zbyt szybki metabolizm.

  Co to jest metabolizm?

  Metabolizm to wszystkie reakcje biologiczne, chemiczne i fizyczne, które prowadzą do pozyskania energii ze składników odżywczych, a następnie do wykorzystania tych zasobów w celu utrzymania procesów życiowych i zmagazynowania nadwyżek w postaci zapasów energetycznych (tkanki tłuszczowej). Procesy, o których mowa, zachodzą w komórkach organizmu już na etapie życia płodowego i trwają nieprzerwanie aż do śmierci. Mniej więcej 50-70 proc. pozyskanej energii nasze ciało wykorzystuje do „napędzania” funkcji życiowych. Pozostała część pokrywa potrzeby wynikające z wewnętrznych procesów zachodzących w organizmie (np. trawienia) i podejmowanej aktywności fizycznej oraz umysłowej.

  Szybki i powolny metabolizm – przyczyny

  Mimo że w prawidłowych warunkach fizjologicznych procesy metaboliczne są „sterowane” przez te same mechanizmy, to nie jest tajemnicą, że u niektórych osób zachodzą one wolniej, natomiast u innych – szybciej. Objawia się to różnicą w masie ciała i łatwości jej utrzymania. Osoby z szybkim metabolizmem najczęściej nie mają problemów z nadwagą. Bez szczególnych starań udaje im się utrzymać prawidłową masę. Z kolei osoby z powolną przemianą materii zwykle cierpią na nadwagę lub otyłość, a zrzucenie przez nie zbędnych kilogramów musi być okupione ogromnym wysiłkiem. Dlaczego tak się dzieje?

  Tempo metabolizmu jest warunkowane przez wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Wiek, płeć, stan zdrowia i gospodarki hormonalnej, sposób odżywiania i poziom aktywności fizycznej, a nawet klimat – to wszystko w istotny sposób wpływa na przemianę materii. Nie można jednak nie wspomnieć, że decydującym czynnikiem jest tu genetyka. Dziedziczone geny definiują większość cech osobowych, w tym także tempo metabolizmu.

  Jedni mogą jeść i nie przytyją, inni wprost przeciwnie. W tym miejscu w głowach wielu osób z pewnością rodzi się pytanie: po co w ogóle spowalniać przemianę materii? Należy wiedzieć, że w niektórych przypadkach, tempo przemian metabolicznych jest na tyle wysokie, że prowadzi do wystąpienia niedowagi i niedożywienia, a to może przełożyć się na bardzo poważne problemy zdrowotne. W takim przypadku, pytanie o to, jak zwolnić metabolizm, jest w pełni uzasadnione.

  Osoby chcące przyspieszyć metabolizm mają do dyspozycji wiele sposobów. Zdrowa dieta połączona z regularną aktywnością fizyczną i skuteczna suplementacja dają bardzo dobre efekty. Co jednak mogą zrobić ci, którzy zmagają się ze zbyt szybką przemianą materii?

  Co spowalnia metabolizm – skuteczne sposoby

  W tym przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie można przecież zrezygnować z zasad zdrowego stylu życia, bo rozwiązywanie problemu poprzez wywołanie kolejnych to jeden krok do przodu i dwa w tył. W tym przypadku możemy polecić jedynie trzy bezpieczne sposoby:

  • oczyszczenie organizmu z toksyn,
  • picie melisy po posiłku,
  • wizytę u dietetyka.

  Oczyszczenie organizmu z toksyn

  Toksyny wywierają negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jednym z objawów, które mogą świadczyć o nagromadzeniu szkodliwych substancji w naszym ciele, jest chudnięcie połączone z niemożnością przybrania na wadze. Wynika to z faktu, że w następstwie ich odkładania może dojść do uszkodzenia kosmków jelitowych, co z kolei prowadzi do upośledzenia wchłaniania składników odżywczych. Jak poradzić sobie ze szkodliwymi substancjami? Pomogą w tym suplementy diety EATYX.

  eatyx HYPER DETOX 360 to innowacyjny preparat, którego formuła uwzględnia składniki aktywne przyspieszające wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn przenikających do organizmu ze środowiska zewnętrznego. W warunkach spowolnionego metabolizmu przyspieszają przemianę materii, ale gdy problem dotyczy zbyt szybkich reakcji metabolicznych, pomagają w przywróceniu ich do właściwego tempa.

  Picie melisy po kolacji

  Jak zmniejszyć metabolizm? Dobrym sposobem jest regularne picie ziołowych naparów. Melisa słynie ze swoich właściwości uspokajających i wyciszających. Warto wiedzieć, że ten popularny wyrób zielarski przyczynia się także do spowolnienia przemian metabolicznych. Szklanka naparu po posiłku pomoże w przybraniu na masie.

  Wizyta u dietetyka

  Największy wpływ na przyrost masy ciała ma odpowiedni jadłospis. Jak spowolnić przemianę materii dietą? W tym przypadku nie ma mowy o uniwersalnych poradach. Dobową wartość energetyczną i rozkład makroskładników w posiłkach należy dobrać stosownie do indywidualnych potrzeb danej osoby, a to może zrobić wyłącznie profesjonalny dietetyk.

  Spowalnianie metabolizmu a zdrowie

  Zbyt szybki metabolizm to problem, którego nie można bagatelizować. W dłuższej perspektywie przyspieszona przemiana materii może doprowadzić do spadku masy ciała poniżej optymalnej wartości, wystąpienia deficytu składników odżywczych, witamin i minerałów. Mówimy tu zatem o niedożywieniu, a taki stan to krótka droga do poważnych problemów zdrowotnych.