jak schudnąć – skuteczne i zdrowe metody

jak schudnąć – skuteczne i zdrowe metody
Spis treści

Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszymi problemami. Statystyki udowadniają, że osób z nieprawidłową masą ciała przybywa z roku na rok. W dużej mierze wynika to ze współczesnego stylu życia, w którym dominują: pośpiech, niezdrowa dieta i zaniedbywanie aktywności fizycznej. Warto zdać sobie sprawę, że problemy z utrzymaniem prawidłowej masy mogą prowadzić do wystąpienia wielu schorzeń o charakterze przewlekłym. Stare powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co zrobić, żeby schudnąć? Ile można schudnąć w miesiąc? Co jeść na diecie? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

 

Internet „pęka w szwach” od najróżniejszych diet, a ich autorzy obiecują błyskawiczne rezultaty. Każdy z nich twierdzi, że poznał odpowiedź na najważniejsze ze wszystkich pytań: jak szybko schudnąć? Do metod, które w ciągu kilku tygodni mają zapewnić niesamowite rezultaty, lepiej podchodzić z dużą dozą dystansu. O ile szybkie odchudzanie jest rzeczywiście możliwe, to należy z całą stanowczością podkreślić, że takie działanie może wyrządzić ogromne szkody.

Redukcja – co to takiego?

Gdy mowa o odchudzaniu, najczęściej pojawia się słowo redukcja. Co to takiego?

Mówiąc o redukcji, na myśli trzeba mieć działania prowadzące do zredukowania tkanki tłuszczowej. Obejmują one zarówno sposób odżywiania, jak i podejmowaną aktywność fizyczną. Podsumowując: redukcja to po prostu odchudzanie, gubienie zbędnych kilogramów.

Ile powinna trwać redukcja?

Należy podkreślić, że efekt w postaci utraty zbędnych kilogramów nigdy nie następuje od razu. Poprawa sylwetki jest procesem, który wymaga czasu. Jak długiego? Ile powinna trwać redukcja? To zależy. O tempie spalania tkanki tłuszczowej decyduje wiele czynników, w tym:

  • indywidualne predyspozycje,
  • stan zdrowia,
  • stan fizjologiczny,
  • sumienność w przestrzeganiu diety,
  • stopień zaangażowania w aktywność fizyczną.

Kluczowe znaczenie ma jednak obrany cel. Nie ulega wątpliwości, że osoba, która chce zrzucić 4 kilogramy, będzie odchudzać się znacznie krócej niż osoba, która ma zamiar pozbyć się 40 kilogramów. Trzeba jednak zaznaczyć, że do redukcji w każdym przypadku należy podchodzić jak do maratonu, nie jak do sprintu. Może się zdarzyć, że osiągnięcie rezultatu będzie wymagało kilku lub nawet kilkunastu (lub więcej) miesięcy intensywnej pracy nad sobą.

Jak szybko schudnąć – czy szybkie odchudzanie jest możliwe?

„Co odchudza najszybciej? Przecież kilkanaście miesięcy oczekiwania na upragniony rezultat wydaje się całą wiecznością” – takie stwierdzenie często pojawia się w kontekście czasu trwania redukcji. Należy jednak uświadomić sobie, że gdy mowa o odchudzaniu, słowa „szybkie” i „bezpieczne” nie idą w parze. Owszem, można zredukować masę ciała o dwucyfrową liczbę w ciągu miesiąca, ale takie działanie wyrządzi organizmowi ogromną szkodę. Szybkie diety opierają się o wytworzenie ekstremalnego deficytu kalorycznego i eliminację kluczowych składników odżywczych, a to nie może pozostać bez wpływu na zdrowie.

Czy zatem istnieje bezpieczna dieta na schudnięcie? Tak. Jeżeli temat odchudzania zostanie podjęty z zachowaniem zdrowego rozsądku, można zrzucić zbędne kilogramy bez żadnej szkody.

Jak zdrowo schudnąć?

Zdrowe odchudzanie nie polega na dosłownym zagłodzeniu organizmu. Przeciwnie, chcąc zrzucić zbędne kilogramy, posiłki muszą zapewniać odpowiednią podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Muszą zawierać nie tylko proteiny, ale także węglowodany i tłuszcze, a oprócz tego – wszystkie niezbędne witaminy i minerały. W tym miejscu może pojawić się pytanie: „Jak skutecznie schudnąć bez eliminowania składników odżywczych z jadłospisu?”. To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Zatem, co zrobić, żeby schudnąć?

Jak schudnąć – bezpieczne i skuteczne metody

Dieta na odchudzanie powinna uwzględniać nieznaczny deficyt kaloryczny. To pojęcie odnosi się do stanu, w którym do organizmu trafia mniej kalorii, niż wynosi indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. W tym miejscu należy podkreślić, że nie chodzi tu o ekstremalny deficyt. Jak schudnąć? Wystarczy obliczyć całkowite zapotrzebowanie kaloryczne i odjąć 10-15 proc. Należy jednak zaznaczyć, że każdy człowiek ma indywidualne zapotrzebowanie na energię. W pierwszej kolejności należy zatem obliczyć swój wskaźnik CPM (całkowita przemiana materii).

Dietę redukcyjną warto wspomóc aktywnością fizyczną. Regularny ruch zwiększa zapotrzebowanie na energię i wywiera korzystny wpływ na wszystkie procesy, które zachodzą w organizmie.

Wspomagająco warto sięgnąć także po suplementy w kapsułkach, których składniki aktywne wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej. Preparat eatyx HYPER DETOX 360 zawiera specjalnie dobrany zestaw witamin, ekstraktów roślinnych i składników funkcjonalnych, które przyspieszają metabolizm i pomagają w usunięciu toksyn i nadmiaru wody z organizmu.

Dieta na odchudzanie – co można jeść?

Mając na uwadze fakt, że posiłki na redukcję powinny zawierać kompletny zestaw składników odżywczych, można uznać, że podczas odchudzania można jeść dosłownie wszystko. To jednak nadmierne uproszczenie, które wprowadza błędną sugestię. Dowolność żywieniowa nie prowadzi do redukcji, a do wzrostu masy ciała. Co jeść, żeby schudnąć?

Poza zachowaniem ujemnego bilansu energetycznego, kluczem do sukcesu są zdrowe posiłki, wolne od dodanego cukru, nadmiaru soli i innych substancji uznanych za szkodliwe. Muszą zawierać węglowodany, białka i tłuszcze zbilansowane w najkorzystniejszych proporcjach, witaminy i składniki mineralne.

Co pić, żeby schudnąć? Wśród napojów dozwolonych na redukcji należy wymienić: wodę źródlaną i mineralną, niesłodzoną herbatę (najlepiej sprawdzi się zielona i czerwona, ale czarna też jest dopuszczalna), niesłodzoną czarną kawę i naturalne soki (z zachowaniem umiaru, ze względu na zawartość fruktozy).

Czego nie jeść, żeby schudnąć?

Poza produktami dozwolonymi są też takie, których na redukcji trzeba unikać jak ognia. Czego nie jeść, żeby schudnąć? Przede wszystkim słodyczy, słodkich wyrobów piekarskich, produktów z mąki pszennej, białego ryżu, potraw smażonych na głębokim tłuszczu, dań typu fast food, produktów garmażeryjnych i innych wyrobów o niskiej jakości, obfitujących w puste kalorie.

Poza zachowaniem ujemnego bilansu energetycznego, kluczem do sukcesu są zdrowe posiłki, wolne od dodanego cukru, nadmiaru soli i innych substancji uznanych za szkodliwe. Muszą zawierać węglowodany, białka i tłuszcze zbilansowane w najkorzystniejszych proporcjach, witaminy i składniki mineralne.

Posiłki na redukcję

Mając na uwadze powyższe, można dojść do wniosku, że posiłki na redukcję trzeba przygotowywać samodzielnie, a przecież nie każdy może znaleźć czas na gotowanie. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że pełnowartościowy posiłek w proszku lub w płynie może zastąpić dowolne danie w ciągu dnia, a jego przygotowanie trwa dosłownie kilka chwil. Przykładem niech będzie koktajl zastępujący posiłek eatyx. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, 24 witaminy i minerały, a przy tym pozwala łatwo kontrolować ilość kalorii dostarczanych do organizmu. eatyx ZBILANSOWANY PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK GOTOWY DO SPOŻYCIA WANILIA 500ML nie wymaga obróbki termicznej i można go zabrać dosłownie wszędzie.