jak przyspieszyć metabolizm - poznaj 4 sposoby

jak przyspieszyć metabolizm - poznaj 4 sposoby
Spis treści

Jak przyspieszyć metabolizm? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zmagają się z problemem nadmiernej masy ciała. O ile tempo przemian metabolicznych jest w dużej mierze kwestią genetyki, to warto wiedzieć, że istnieje wiele czynników, które mogą korzystnie wpłynąć na proces przemiany materii i w konsekwencji – pomóc w zgubieniu zbędnych kilogramów. Jak poprawić metabolizm? Co przyspiesza metabolizm? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Zachodzące w ciele przemiany metaboliczne potocznie określa się jako szybkie i wolne. Osoby obdarzone szybkim metabolizmem nie muszą liczyć kalorii i podejmować intensywnej aktywności fizycznej, by móc utrzymać prawidłową masę ciała, bo ich organizm spala kalorie „jak szalony”. Z kolei osoby z wolnym metabolizmem tyją bez wyraźnej przyczyny, zrzucenie nadmiernych kilogramów przychodzi im z ogromnym trudem, a efekty odchudzania najczęściej i tak są dalekie od zadowalających. W ich przypadku poprawa metabolizmu to jedyny sposób, by zyskać wymarzoną sylwetkę. Wynika to z faktu, że powolna przemiana materii nie pozwala wykorzystać składników odżywczych w optymalny sposób. W rezultacie niespalone kalorie odkładają się jako rezerwy energetyczne w postaci tkanki tłuszczowej. Jak podkręcić metabolizm? Zanim odpowiemy na to pytanie, najpierw wypada wyjaśnić, czym właściwie są owe przemiany metaboliczne.

Co to jest metabolizm?

Mówiąc o metabolizmie, na myśli trzeba mieć ogół złożonych procesów biochemicznych, które w sposób nieustanny zachodzą w komórkach organizmu. Procesy, o których mowa, prowadzą do pozyskania energii ze składników odżywczych, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Ta w 50-70 proc. jest wykorzystywana do podtrzymania wszystkich funkcji życiowych. Taki wydatek energetyczny jest określany jako podstawowa przemiana materii, czyli PPM. Trzeba jednak podkreślić, że pokrycia energetycznego wymagają także wszystkie czynności, które wykonujemy w ciągu dnia, oraz wewnętrzne procesy, jak trawienie czy termoregulacja. Te potrzeby są zaspokajane przez pozostałą wartość energetyczną, która stanowi 30-50 proc. ogółu. Mówimy tu o ponadpodstawowej przemianie materii, czyli o PPPM. PPM i PPPM razem składają się na CPM – całkowitą przemianę materii. Jeżeli ilość kalorii pozyskanych przez organizm ze składników odżywczych wykracza poza wartość CPM, nadwyżka jest magazynowana w ciele w postaci tkanki tłuszczowej.

Na tempo przemian metabolicznych wpływa wiele czynników. Wiek, płeć, stan gospodarki hormonalnej, stan fizjologiczny, poziom aktywności fizycznej i umysłowej, warunki klimatyczne, ilość i jakość spożywanych posiłków – to wszystko ma ogromne znaczenie. Należy jednak wspomnieć, że pierwsze skrzypce w tej orkiestrze grają geny. Niektórzy dziedziczą szybki metabolizm po swoich rodzicach lub dziadkach. Takie osoby mogą pozwolić sobie na „żywieniowe grzeszki” bez żadnych wyraźnych konsekwencji. Mogą pochłaniać duże ilości kalorii, a i tak nie przytyją. Niektórzy nie mają jednak tyle szczęścia. U osób ze spowolnionym metabolizmem, przyrost tkanki tłuszczowej może nastąpić bez żadnej wyraźnej przyczyny, czyli nawet w warunkach stosowania elementarnych zasad prawidłowego, zdrowego żywienia. Wynika to z faktu, że spowolnione procesy metaboliczne nie pozwalają wykorzystać w sposób optymalny wszystkich kalorii, dostarczanych z pożywieniem.

Co przyspiesza metabolizm – skuteczne sposoby

Czy to oznacza, że spowolniony metabolizm całkowicie uniemożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów? Otóż nie. Stosując rygorystyczne diety i odpowiednie treningi, można zredukować masę ciała. Problem w tym, że proces ten jest niezwykle trudny i długotrwały. To sprawia, że nie każdy potrafi wytrwać w postanowieniu, a po zakończeniu odchudzania, wiele osób i tak wraca do wyjściowej wagi (lub nawet wyższej). W tym przypadku punktem wyjścia powinno być przyspieszenie metabolizmu. Wówczas, redukcja będzie znacznie łatwiejsza, a jej efekty – trwałe.

Jak przyspieszyć metabolizm? Wszystko sprowadza się do długofalowej zmiany stylu życia na bardziej higieniczny. Proces ten bardziej przypomina maraton niż sprint. Wymaga przestrzegania pewnych zasad i rygorystycznego trzymania się postanowień, ale w konsekwencji daje bardzo dobre rezultaty. Co poprawia metabolizm? W tym miejscu należy wskazać na czynniki takie jak:

  • regularna aktywność fizyczna,
  • właściwe nawyki żywieniowe,
  • zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta,
  • suplementacja kluczowych mikroelementów.

Jak widać, wszystko sprowadza się do zdrowego stylu życia.

Regularna aktywność fizyczna

Dla nikogo nie jest chyba zaskoczeniem, że ćwiczenia wywierają korzystny wpływ na tempo przemian metabolicznych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre formy aktywności fizycznej przynoszą lepsze rezultaty niż pozostałe. O ile trening cardio, czyli wykonywany w tlenowym obszarze tętna, przyspiesza przemianę materii w trakcie wykonywania ćwiczeń, to nie przynosi długofalowych rezultatów. Jak pobudzić metabolizm ćwiczeniami? Wdrażając trening interwałowy.

>Interwały polegają na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń w przedziale tlenowym i beztlenowym. Dzięki temu organizm zużywa więcej tlenu, a mitochondria szybciej wykorzystują energię. W warunkach regularnych treningów następuje ich namnożenie w komórkach, a organizm zużywa więcej energii. Poza tym interwały pozwalają na zaciągnięcie długu tlenowego. Oznacza to, że jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu ćwiczeń, organizm zużywa więcej tlenu i spala więcej kalorii.

>Zastanawiasz się, jak jeszcze przyspieszyć metabolizm ćwiczeniami fizycznymi? Kolejna korzystna forma treningu to ćwiczenia oporowe. Mięśnie zużywają znacznie więcej energii niż tłuszcz, nawet w spoczynku. Zwiększając masę mięśniową, zwiększamy tempo przemian metabolicznych.

Właściwe nawyki żywieniowe

Jak przyspieszyć metabolizm poprzez właściwe odżywianie? W tym aspekcie kluczowe znaczenie ma regularność spożywania posiłków. Jedząc o przypadkowych porach, doprowadzamy do spowolnienia procesu przemiany materii. Żeby zabezpieczyć się na czas ewentualnego niedoboru składników odżywczych, organizm zaczyna ograniczać zużycie energii i magazynować rezerwy. Jedząc regularnie, wysyłamy sygnał, że tworzenie zapasów tłuszczowych jest zbędne.

Jeżeli zastanawiasz się, jak polepszyć metabolizm, musisz wiedzieć, że każdy dzień należy rozpoczynać od pożywnego śniadania. To nie żart. Badania naukowe udowodniły, że posiłek spożyty w ciągu godziny po przebudzeniu korzystnie wpływa na tempo przemiany materii.

Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta

Odpowiadając na pytanie, jak poprawić metabolizm, nie można nie wspomnieć, że poza porami spożywania posiłków, ważna jest także ich jakość. Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm? Posiłki powinny być komponowane z uwzględnieniem wszystkich składników odżywczych. Wykluczenie któregokolwiek, doprowadzi do zachwiania równowagi w organizmie, a to nie będzie miało korzystnego wpływu na przemianę materii. Podaż składników odżywczych powinna w pierwszej kolejności uwzględniać te makroelementy, których metabolizowanie wymaga największego wydatku energetycznego. Węglowodany złożone i proteiny powinny wysuwać się na czoło stawki, natomiast tłuszcze nienasycone muszą znaleźć się w ogonie.

Przydatna wskazówka: jeżeli zastanawiasz się, jak zwiększyć metabolizm, zacznij dodawać do posiłków pikantne przyprawy, np. kurkumę, pieprz czarny, cayenne lub chili. Te składniki korzystnie wpływają na proces termogenezy.

Suplementacja kluczowych mikroelementów

Należy pamiętać, że posiłki powinny obfitować także w witaminy i minerały. Ewentualne niedobory pokryje skuteczna suplementacja. Czym przyspieszyć metabolizm? Kluczowe witaminy i minerały to:

  • wit. B1: bierze udział w przemianach węglowodanów,
  • wit. B2: uczestniczy we wszystkich kluczowych procesach przemiany materii,
  • wit. B5: jest kluczowym mikroskładnikiem w gospodarce energetycznej i reakcjach syntezy,
  • wit. B6: uczestniczy w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów,
  • biotyna: jest koenzymem w syntezie makroskładników,
  • niacyna: uczestniczy w przemianach wszystkich makroskładników.

Inne ważne mikroskładniki to: fosfor, wapń, magnez, potas, sód, selen, cynk, jod i mangan. Posiłki nie zawsze mogą pokryć pełne zapotrzebowanie na mikroskładniki. W tym miejscu z pomocą przychodzą suplementy diety EATYX. Co przyspiesza metabolizm?

Żeby wspomóc siły witalne organizmu, warto sięgnąć po preparat eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI. Ten innowacyjny suplement diety zawiera kompleks niezbędnych witamin i minerałów, a oprócz tego – 10 szczepów bakterii probiotycznych w ilości aż 3 miliardów jednostek.

Czy wiesz, że spowolniony metabolizm może wynikać z nagromadzenia toksyn w organizmie? Właśnie dlatego, na liście suplementów warto uwzględnić preparat eatyx HYPER DETOX 360. Formułę tego innowacyjnego produktu opracowaliśmy w taki sposób, by uwzględniała składniki aktywne podkręcające metabolizm i przyspieszające wydalanie szkodliwych substancji z organizmu.

Przyspieszenie metabolizmu a zdrowie

Wiemy już, jak przyspieszyć metabolizm, co wspomaga metabolizm i co na przyspieszenie metabolizmu. Na zakończenie wypada odpowiedzieć na jeszcze jedno istotne pytanie: jak to wszystko wpływa na poprawę stanu zdrowia?

Należy pamiętać, że nadmiar tkanki tłuszczowej przyczynia się do rozwoju wielu poważnych chorób o charakterze przewlekłym, zwłaszcza schorzeń serca i układu krążenia, ale nie można nie wspomnieć także o zwiększonym ryzyku rozwoju nowotworów. Nadmierna masa ciała wywiera też niekorzystny wpływ na stan układu kostno-stawowego. Przyspieszając metabolizm, ułatwiamy sobie walkę z otyłością i tym samym ograniczamy możliwe negatywne skutki nadmiernej masy ciała.