jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?
Spis treści

Nadmiar wody w organizmie to wyjątkowo uporczywa dolegliwość, która objawia się wieloma nieprzyjemnymi symptomami. W przypadku kobiet zazwyczaj jest naturalnym stanem fizjologicznym, wynikającym ze zmian hormonalnych następujących w drugiej fazie cyklu lub pod koniec ciąży. Bez względu na płeć, może być objawem groźnych schorzeń, ale najczęściej okazuje się, że przyczyną zatrzymania wody w naszym ciele jest prowadzony styl życia. Nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, używki – to wszystko może doprowadzić do gromadzenia się płynu w przestrzeniach międzykomórkowych. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jeżeli skarżysz się na obrzęki w obszarze kostek i stóp, palców dłoni, twarzy i powiek, a w krótkim czasie masa Twojego ciała wzrosła nawet o kilka kilogramów bez żadnej wyraźnej przyczyny, może to oznaczać, że doszło u Ciebie do zatrzymania wody w organizmie. Wymienionym objawom często towarzyszą także inne symptomy, m.in. cellulit wodny, uporczywe uczucie ciężkich nóg, ciągłe zmęczenie, zaburzenia wypróżniania, rozdrażnienie i przyspieszona męczliwość. To wyjątkowo nieprzyjemny stan, a trzeba pamiętać, że zaburzenie równowagi wodnej może też mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Nie ma wyjścia – zamiast czekać, trzeba przeciwdziałać. Co na nadmiar wody w organizmie okaże się najlepszym wyborem?

Nadmiar wody w organizmie – co zrobić, gdy organizm zatrzymuje zbyt dużo płynów?

Nadmiar wody nie gromadzi się bez przyczyny. Taki stan zawsze ma konkretne podłoże. Mając to na uwadze, należy dojść do słusznego wniosku, że redukcja wody w organizmie w pierwszej kolejności wymaga usunięcia tej właśnie przyczyny.

Do zatrzymania płynów często dochodzi w sytuacji, w której codzienna dieta nie zapewnia właściwej podaży niektórych makro- i mikroelementów. Jeżeli posiłki są ubogie w potas, magnez i proteiny, za to obfitują w sód i węglowodany proste, może dojść do nadmiernego gromadzenia płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie, gdy wina za wystąpienie takiego stanu leży po stronie błędów dietetycznych? Punktem wyjścia jest zmiana jadłospisu na zdrowy.

Prawidłowa dieta powinna zapewniać podaż wszystkich niezbędnych makroskładników, zbilansowanych w odpowiednich proporcjach. Nie może zabraknąć w niej witamin i minerałów. Najbardziej niepożądane są produkty wysoko przetworzone, słone i bogate w tłuszcze nasycone, czyli przede wszystkim wszelkiego rodzaju fast foody i inne produkty klasyfikowane jako junk food. Zdajemy sobie sprawę, że czasami trudno jest znaleźć czas na przygotowanie zdrowego posiłku. To jednak żadne usprawiedliwienie, bo gdy nie możemy zjeść pełnowartościowego śniadania, obiadu lub kolacji, możemy sięgnąć po szybkie dania gotowe, które zaspokoją wszystkie potrzeby żywieniowe organizmu. Produkty te zawierają węglowodany, proteiny i tłuszcze zbilansowane w odpowiednich proporcjach, a do tego – kompleks niezbędnych mikroelementów. To czyni je wyśmienitą alternatywą dla zdrowych posiłków domowych.

Co na nadmiar wody w organizmie? Produkty, które pomogą usunąć nadmiar płynów z organizmu

Należy wspomnieć, że do jadłospisu warto włączyć produkty spożywcze, dzięki którym redukcja wody w organizmie będzie przebiegać sprawniej. W tym miejscu należy wymienić przede wszystkim te przysmaki, które obfitują w magnez i potas: płatki owsiane, brązowy ryż, banany, cytrusy, kiwi, brokuły, pomidory, orzechy i kakao. Wskazane jest też spożywanie pokarmów zawierających dużą ilość witaminy B6, np. roślin strączkowych i kurzych jaj.

Zdrową dietę warto wspomóc odpowiednim suplementem. Najlepiej wybrać preparat o działaniu holistycznym, którego składniki korzystnie wpływają na wszystkie funkcje organizmu. W tej roli doskonale sprawdzi się eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI. Ten wyjątkowy produkt pozwala kompleksowo zadbać o prawidłowe funkcjonowanie. Jego skład obfituje we wszystkie niezbędne dla zdrowia mikroelementy, w tym także w składniki wpływające na retencję wody w organizmie i warunkujące zachowanie prawidłowego stanu równowagi wodnej: w witaminę B6, magnez i cynk.

Suplementy diety a nadmiar wody w organizmie – jakie składniki warto stosować w diecie?

Nadmiar wody nie gromadzi się bez przyczyny. Taki stan zawsze ma konkretne podłoże. Mając to na uwadze, należy dojść do słusznego wniosku, że redukcja wody w organizmie w pierwszej kolejności wymaga usunięcia tej właśnie przyczyny.

Jak pozbyć się wody z organizmu, gdy problem gromadzenia płynów i objawy są uciążliwe? W takiej sytuacji warto sięgnąć po preparaty, które zostały stworzone specjalnie w celu pomocy usunięcia wody z przestrzeni międzykomórkowych.

Takie działanie wykazuje eatyx HYPER DETOX 360. Ten wyjątkowy suplement diety został opracowany w celu usunięcia toksyn, a nieodłącznym elementem procesu kompleksowego oczyszczenia organizmu jest pozbycie się zastoju wody w ciele. Efekt ten jest w tym przypadku uzyskiwany dzięki zawartości naturalnych ekstraktów roślinnych: mniszka lekarskiego, rumianku i przede wszystkim pokrzywy. Każda z tych substancji wykazuje działanie moczopędne i w ten sposób wspiera usuwanie nadmiaru wody.

Jak pozbyć się wody z organizmu? Zacznij przyjmować więcej płynów

Jak usunąć wodę z organizmu? Największym błędem, który można popełnić, gdy ciało zaczyna zatrzymywać płyny, jest ograniczenie spożycia wody. Trzeba bowiem wiedzieć, że poza błędami dietetycznymi, także niedostateczne nawodnienie może wywołać taki stan. Brzmi niedorzecznie? Tylko pozornie. Gdy podaż wody jest niewystarczająca, ciało zaczyna gromadzić zapasy płynu. To naturalny mechanizm, chroniący przed odwodnieniem.

Dorosła osoba powinna wypijać 2-2,5 l wody na dobę. W czasie upałów i w okresie wzmożonej aktywności fizycznej dzienną dawkę należy zwiększyć nawet o litr. Gdy podaż wody będzie utrzymywana na prawidłowym poziomie, organizm zacznie pozbywać się nagromadzonych zapasów, a stan równowagi wodnej zostanie przywrócony.

Pamiętaj, prawidłowe nawadnianie organizmu nie polega na zwiększeniu objętości wypijanej kawy i herbaty. Kofeina może przyczynić się do zwiększonego gromadzenia wody, więc takie działanie odniesie odwrotny skutek. Najlepiej sprawdzi się naturalna woda mineralna o niskiej zawartości sodu.

Nadmiar wody w organizmie a aktywność fizyczna

Nie można nie wspomnieć, że do zatrzymania płynów może dojść także przez siedzący tryb życia. Niestety, całodzienna praca za biurkiem i odpoczynek na kanapie lub w fotelu to krótka droga do pogorszenia stanu zdrowia. Siedzący tryb życia wpływa negatywnie na wiele funkcji organizmu, także na gospodarkę wodną. Prawidłowa dieta, odpowiednia suplementacja i właściwe nawodnienie – każdy z tych czynników ma ogromne znaczenie, ale szukając odpowiedzi na pytanie, co na nadmiar wody w organizmie okaże się najlepszym lekarstwem, nie można pominąć aktywności fizycznej. Nie mamy tu na myśli wyczynowego uprawiania sportu. Już regularne spacery mogą dać bardzo dobre rezultaty. Gdy ciało przywyknie do zwiększonego obciążenia, można zacząć stawiać przed sobą coraz większe wyzwania.

Jak usunąć wodę z organizmu posiłkując się naturalnymi sposobami?

Dobrą skutecznością w walce z zastojem wody wykazują także metody naturalne. Jak usunąć nadmiar wody z organizmu bez specjalnej diety i suplementów? Stosując zioła. Niezwykle przydatna w tym zakresie okaże się pokrzywa, rumianek, skrzyp polny, czystek i natka pietruszki. Należy jednak pamiętać, że ziołowych naparów nie można pić bez ograniczeń, a osoby przewlekle chore i przyjmujące niektóre leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ziołoterapii.

Skuteczne sposoby na redukcję nadmiaru wody

Nadmiar wody można też usunąć technikami manualnymi. Mowa o drenażu limfatycznym, czyli specjalnej technice masażu, która oddziałuje na układ chłonny. Jak usunąć nadmiar wody z organizmu tą techniką? To skomplikowany zabieg, który może być wykonany wyłącznie przez doświadczonego fizjoterapeutę lub masażystę.