jak obniżyć kortyzol? jak działa hormon stresu?

jak obniżyć kortyzol? jak działa hormon stresu?
Spis treści

Dla większości nie jest tajemnicą, że o dobrym zdrowiu w dużej mierze decyduje stan gospodarki hormonalnej. Nieprawidłowy poziom hormonów może negatywnie wpływać na każdy układ organizmu. Dotyczy to także hormonów stresu. Wysoki kortyzol przekłada się na występowanie wielu przykrych objawów i realnie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. Warto więc zadbać o jego prawidłowy poziom. Jakie są objawy wysokiego kortyzolu? Jak obniżyć kortyzol w naturalny sposób? Co obniża poziom kortyzolu? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Kortyzol pozwala organizmowi radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, a w chwili zagrożenia – wyzwalać odpowiednie reakcje. Należy więc uznać, że ten hormon jest niezbędny. Trzeba jednak wiedzieć, że niekorzystnym, wręcz szkodliwym zjawiskiem jest utrzymujący się przez długi czas nadmiar kortyzolu. Objawy takiego stanu są wyjątkowo nieprzyjemne.

Kortyzol – co to takiego?

Kortyzol to hormon steroidowy, za którego wytwarzanie i uwalnianie odpowiadają nadnercza. Decyduje o regulacji poziomu stresu, może tłumić stany zapalne, regować ciśnienie krwi i poziom cukru oraz uczestniczy w kontrolowaniu metabolizowania makroskładników. W sytuacji potencjalnego zagrożenia następuje wyrzut kortyzolu. Taki mechanizm służy wzmocnieniu reakcji: walki lub ucieczki. Problem w tym, że stale podwyższone stężenie tego hormonu jest wysoce niepożądane.

Chroniczny stres to jedna z głównych przyczyn podwyższonego kortyzolu

Jak obniżyć poziom kortyzolu? Najpierw należy ustalić, jaki czynnik odpowiada za wystąpienie tego stanu. Trzeba bowiem pamiętać, że o ile organizm musi utrzymywać prawidłowe stężenie tego hormonu, to za patologiczny należy uznać stan, w którym pojawia się stale wysoki poziom kortyzolu. Przyczyny mogą mieć różne podłoże.

Zwiększone stężenie tego hormonu może pojawić się w przebiegu niektórych chorób lub być efektem przyjmowania niektórych leków. Praktyka pokazuje jednak, że na wysoki poziom kortyzolu najczęściej wpływa przewlekły stres.

Poziom stresu ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i zdrowie. W chwili zdenerwowania pojawiają się nieprzyjemne objawy, które nie ustępują przez długi czas. Nie każdy kojarzy je ze zbyt wysokim poziomem hormonu stresu.

Za wysoki kortyzol – objawy

Nadmiar kortyzolu manifestuje się na różne sposoby. Objawy nie są specyficzne, więc łatwo pomylić je z symptomami innych stanów lub schorzeń. Jeżeli jednak występują, warto zastanowić się, czy nie są związane ze zbyt wysokim poziomem tego hormonu.

Za wysoki kortyzol – objawy:

 • wzrost stężenia glukozy we krwi,
 • pobudzony apetyt,
 • pobudzone pragnienie,
 • zwiększona częstość oddawania moczu,
 • problemy z zasypianiem,
 • bezsenność,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • wahania nastroju,
 • redukcja masy mięśniowej.

Jak obniżyć kortyzol naturalnie?

Skoro to właśnie chroniczny stres w dużej mierze odpowiada za zbyt wysoki kortyzol, należy zastanowić się, jak sobie radzić z tym zjawiskiem. Innymi słowy, odpowiedź na pytanie „Jak zmniejszyć poziom kortyzolu?” koreluje z odpowiedzią na pytanie „Jak obniżyć stres?”.

Dużą skuteczność w tym zakresie wykazują odpowiednie ćwiczenia i zmiany w stylu życia. Jak obniżyć kortyzol naturalnie? Jak uspokoić układ nerwowy bez sięgania po środki farmaceutyczne? Najlepsze sposoby to:

 • ćwiczenia oddechowe,
 • dbanie o czas i jakość snu,
 • regularna aktywność fizyczna,
 • utrzymywanie zdrowych relacji z otoczeniem,
 • znalezienie odpowiedniego balansu między pracą a odpoczynkiem.

Jak obniżyć kortyzol – dieta

Powyżej wyjaśniliśmy, jak naturalnie obniżyć kortyzol. Nie możemy nie wspomnieć, że o ile metody naturalne przynoszą dobry efekt, to redukcja kortyzolu wymaga też zmiany nawyków żywieniowych. Trzeba bowiem pamiętać, że istnieje zależność pomiędzy dietą a gospodarką hormonalną. Jak obniżyć kortyzol za pomocą prawidłowo skomponowanego jadłospisu? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Badania naukowe potwierdzają, że nadmierne spożycie cukru ma negatywny wpływ na poziom hormonu stresu. Zresztą nie tylko cukru, bo podniesiony kortyzol może być też związany z częstym spożywaniem przesadnych ilości tłuszczów nasyconych. Należy zatem dojść do słusznego wniosku, że prawidłowo zbilansowana dieta, czyli obfitująca w makro- i mikroelementy, i wykluczająca składniki uznane za szkodliwe, realnie przyczyni się do redukcji stężenia tego hormonu.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że samodzielne przygotowywanie zdrowych dań może być trudne, zwłaszcza dla osób cierpiących na chroniczny niedobór wolnego czasu. Można jednak utrzymać zdrową dietę bez gotowania. Z pomocą przychodzą posiłki na zimno i inne dania gotowe eatyx.

Weźmy choćby eatyx PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK CZEKOLADA. To wyśmienite danie do samodzielnego przygotowania (trwa to zaledwie 10 sekund), opracowane przez ekspertów z dziedziny zdrowego żywienia. Zawiera wszystkie niezbędne makroskładniki, zbilansowane w najkorzystniejszych proporcjach. Oprócz tego ma aż 26 witamin i minerałów. W składzie posiłku próżno szukać dodatku cukru czy konserwantu, więc eatyx o smaku czekoladowym bez obaw można włączyć do zdrowego jadłospisu. Nasza oferta obejmuje także dania w innych wariantach smakowych, w tym:

O przydatności posiłków eatyx w walce z podwyższonym kortyzolem decyduje jeszcze jeden czynnik – zawartość adaptogenów. Pod tym pojęciem kryją się naturalne substancje, które zwiększają zdolności adaptacyjne organizmu, co przekłada się na lepszą odpowiedź na niekorzystne warunki środowiskowe, wynikające z obecności czynników stresowych, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Jednym z najskuteczniejszych adaptogenów jest ashwagandha.

Ashwagandha a kortyzol

Tą nazwą określana jest roślina, która od wieków znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Dzięki zawartości alkaloidów i saponin redukuje stan zapalny i zmniejsza dolegliwości bólowe, a to zaledwie niektóre z jej dobroczynnych właściwości.

Ashwagandha a kortyzol – gdzie tu zależność? Jako adaptogen, roślina ta zwiększa zdolności organizmu do radzenia sobie z czynnikami stresogennymi, a tym samym ogranicza stężenie tego hormonu. Każdy, kto zastanawia się, jak zmniejszyć poziom stresu i wyciszyć układ współczulny, powinien rozważyć sięgnięcie po suplementy na obniżenie kortyzolu zawierające ashwagandhę. Świetnym wyborem będzie eatyx HYPER BRAIN IQ BOOSTER – wysokiej jakości suplement w formie shota.