ile posiłków dziennie jeść? co ile godzin powinno się je jeść?

ile posiłków dziennie jeść? co ile godzin powinno się je jeść?
Spis treści

Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie dla organizmu. Należy jednak stanowczo podkreślić, że ważne jest nie tylko to, co jemy. Duże znaczenie ma także liczba posiłków i rozkład ich spożycia w ciągu dnia. Problem w tym, że istnieje wiele opinii na ten temat, w tym także skrajnych. Jak to wygląda w praktyce? Ile posiłków dziennie należy spożywać i co ile godzin jeść? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Co należy rozumieć przez pojęcie odpowiednio zbilansowanej diety? To pojęcie dotyczy przede wszystkim jadłospisu zaspokajającego wszystkie potrzeby organizmu w kwestii podaży kalorii, składników odżywczych, witamin i minerałów. Nie można jednak nie wspomnieć, że prawidłowo zbilansowana dieta powinna też uwzględniać regularne spożywanie posiłków, w odpowiednich odstępach czasowych. Ma to przełożenie na liczne korzyści dla organizmu. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z faktu, że regularne siadanie do stołu zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń żywieniowych, niekontrolowanego wzrostu masy ciała i rozwoju wielu poważnych schorzeń, w tym chorób przewlekłych.

Ile posiłków dziennie należy spożywać?

Czasami można spotkać się z opiniami, według których liczba i rozkład posiłków w ciągu dnia ma marginalne znaczenie, a najważniejszą kwestią jest zachowanie prawidłowego bilansu kalorycznego i makroskładników. O ile odpowiednie zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu rzeczywiście jest szalenie istotne, to nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że liczba posiłków nie ma żadnego znaczenia. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Załóżmy, że pierwszy posiłek spożywamy rano, a kolejny (i zarazem ostatni) dopiero wieczorem, przy czym oba razem zaspokajają nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Co dzieje się w takiej sytuacji? Po pierwsze: w ciągu dnia dochodzi do znacznych wahań poziomu insuliny we krwi, a my odczuwamy napady „wilczego głodu”. Po drugie: zaczynamy podjadać, bo trudno wyobrazić sobie, że ktoś na dłuższą metę nie ulegnie uczuciu głodu. Po trzecie: zaburzamy dobowy bilans makroskładników, bo tak skromnej liczby posiłków nie można zbilansować w sposób prawidłowy. Po czwarte: nie dostarczamy do organizmu niezbędnych witamin i składników mineralnych. 

W ujęciu długofalowym, takie działanie będzie miało bardzo poważne konsekwencje, mimo że w praktyce organizm otrzymuje odpowiednią ilość kalorii. Nie można więc powiedzieć, że liczba posiłków ma marginalne lub nie ma żadnego znaczenia. Zatem ile posiłków dziennie należy spożywać?

Zdaniem ekspertów z dziedziny zdrowego żywienia, za absolutne minimum należy przyjąć trzy posiłki dziennie, jednak największe korzyści osiągniemy, gdy będziemy spożywać pięć posiłków. Mowa tu o śniadaniu, obiedzie i kolacji oraz o dwóch dodatkowych przekąskach – mniej obfitym drugim śniadaniu i podwieczorku. Taka liczba zapewnia nieustanną dostępność energii, chroni przed wahaniami poziomu insuliny we krwi, pomaga w zapobieganiu odkładania rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej (nie występują okresy głodu, więc organizm nie gromadzi energii „na gorsze czasy”). Mało tego, jeśli zdecydujemy się, rozłożyć dobowy bilans kaloryczny na pięć posiłków, możemy łatwo urozmaicić swój jadłospis, wprowadzając do niego wszystkie interesujące nas grupy produktów spożywczych. Nie ma też najmniejszego problemu z zachowaniem bilansu makroskładników.

Prawidłowy rozkład wartości energetycznej poszczególnych dań powinien przedstawiać się następująco:

  • śniadanie: 25 proc. energii,
  • drugie śniadanie: 10 proc. energii,
  • obiad: 30 proc. energii,
  • podwieczorek: 15 proc. energii,
  • kolacja: 20 proc. energii.

Nie można jednak zapomnieć, że od jednego do kolejnego posiłku nie może upłynąć zbyt dużo czasu. Co ile godzin powinno się jeść?

Co ile godzin powinno się jeść?

Pięć posiłków dziennie najlepiej spożywać w 3-godzinnych odstępach. Wówczas korzyści żywieniowe będą największe. Taki odstęp umożliwi też przestrzeganie dwóch istotnych zasad:

  • śniadanie najlepiej zjeść do 60-90 minut po przebudzeniu;
  • kolację najlepiej zjeść na 2-3 godziny przed snem.

Należy podkreślić, że powyższe porady mogą zastosować wyłącznie osoby zdrowe. W przypadku rozpoznanej insulinooporności, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych (i nie tylko), liczbę posiłków i godziny ich spożywania ustala specjalista.

Wiemy już, co ile powinno się jeść. Teraz zastanówmy się, jak rozplanować 5 posiłków dziennie.

Jak rozplanować 5 posiłków dziennie?

Nie da się ukryć, że w przypadku osób uczących się i aktywnych zawodowo, trudno znaleźć czas na przygotowanie prawidłowo zbilansowanego, pożywnego obiadu. Jak zatem wygospodarować w grafiku miejsce na zrobienie i spożycie aż pięciu posiłków? Nie jest to łatwe zadanie, w tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości. Na pewno złym pomysłem jest zastępowanie domowych dań produktami garmażeryjnymi lub typu fast food. Takie działanie nie przyniesie żadnych korzyści, za to wyrządzi wiele szkód. Na szczęście z pomocą przychodzą szybkie dania gotowe, w których składzie znajduje się wyłącznie to, co jest niezbędne dla organizmu.

Linia produktów eatyx została opracowana pod kątem kompleksowego zaspokajania potrzeb żywnościowych organizmu. Smaczne i zdrowe dania gotowe zawierają wszystkie makroskładniki zbilansowane w odpowiednich proporcjach, a oprócz tego, także kompleks niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów. Wśród naszych produktów znajdziesz także szybkie i zdrowe przekąski, jak choćby EATYX PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK W FORMIE BATONA CZEKOLADA 60G i jej inny wariant – EATYX PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK W FORMIE BATONA KOKOS 60G. Bez względu na to, na który posiłek eatyx się zdecydujesz, możesz mieć pewność, że sięgasz po zdrowe, pełnowartościowe danie.

Nawet najlepiej skomponowana dieta może wymagać suplementacji witamin i minerałów. Dotyczy to zwłaszcza osób aktywnych fizycznie, żyjących w pośpiechu i narażonych na przewlekłe działanie stresu, ale nie tylko. Chcąc uzupełnić jadłospis o niezbędne mikroelementy, warto sięgnąć po eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI. Ten innowacyjny preparat zawiera nie tylko kompleks witamin i minerałów oraz cenne dla zdrowia wyciągi roślinne, ale także aż 10 szczepów bakterii probiotycznych w ilości 3 miliardów jednostek. Doskwiera Ci przewlekłe zmęczenie? Skarżysz się na pogorszoną kondycję skóry, włosów i paznokci, i zauważasz problem z zatrzymywaniem wody w organizmie? To może oznaczać, że potrzebna jest Ci kuracja oczyszczająca. eatyx HYPER DETOX 360 to nowatorski produkt, który niezwykle skutecznie usuwa toksyny z organizmu.