dieta oczyszczająca, czyli co to jest detoks organizmu z toksyn i ile trwa?

dieta oczyszczająca, czyli co to jest detoks organizmu z toksyn i ile trwa?
Spis treści

Gromadzenia toksyn w organizmie nie da się uniknąć. W wyniku naturalnie zachodzących w naszym ciele procesów metabolicznych powstają szkodliwe produkty przemiany materii, a oprócz tego każdego dnia przyjmujemy toksyny pochodzące z zewnętrznego środowiska. Sprzyja temu także niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i stosowanie używek. Warto jednak wiedzieć, że można skutecznie oczyścić ciało z zalegających w nim szkodliwych substancji. Co to jest detoks? Ile trwa detoks organizmu? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Toksyny są przyswajane przez organizm wieloma drogami. Do ich wchłaniania najczęściej dochodzi przez układ pokarmowy, oddechowy i skórę. Nasze ciało wyposażone jest w naturalne mechanizmy, dzięki którym może radzić sobie ze szkodliwymi substancjami. Mowa o wątrobie, nerkach, płucach, skórze i układzie wydalniczym. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których naturalne procesy należy wspierać. Trzeba bowiem wiedzieć, że toksyny nagromadzone w znacznych ilościach mogą doprowadzić do uszkodzenia kluczowych narządów wewnętrznych, przede wszystkim trzustki, wątroby i jelit. Tutaj z pomocą przychodzi detoks organizmu i dieta oczyszczająca.

Co to jest detoks organizmu? Jakie toksyny usuwa i dlaczego warto oczyszczać organizm?

Zacznijmy od definicji słowa detoks. Co to takiego? Pod tym pojęciem kryje się proces oczyszczania organizmu z nagromadzonych w nim toksyn. Samo słowo „toksyna” może mieć różne znaczenie, zależnie od kontekstu, w jakim jest stosowane. Ogólnie odnosi się do wytwarzanych przez organizmy żywe trujących substancji, ale w żargonie medycznym może oznaczać także naturalne i syntetyczne substancje trujące o potencjale uzależniającym. W ujęciu dietetycznym i zdrowotnym „toksyna” to przede wszystkim obecne w pożywieniu i powietrzu substancje o działaniu szkodliwym, w tym metale ciężkie, ale także szkodliwe produkty uboczne przemiany materii. Zatem, w tym kontekście należy przyjąć, że detoks organizmu z toksyn polega na usuwaniu właśnie tych substancji.

Po co w ogóle to robić? Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że dolegliwości, na które wiele osób skarży się na co dzień, mogą mieć związek z nagromadzonymi w organizmie toksynami. Substancje te wywierają niekorzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci, mogą utrudniać spalanie tkanki tłuszczowej, a w wielu przypadkach powodują uczucie chronicznego zmęczenia, wywołują rozdrażnienie, nawracające bóle głowy i upośledzają funkcje układu immunologicznego, co przekłada się na zwiększoną podatność na wszelkiego rodzaju infekcje.

Detoks organizmu można przeprowadzić na kilka sposobów. W opinii wielu osób pierwszym wyborem jest dieta oczyszczająca. Trzeba jednak wiedzieć, że wyśmienitą skutecznością w walce z toksynami charakteryzują się suplementy diety, opracowane z myślą o eliminacji szkodliwych substancji z organizmu. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na eatyx HYPER DETOX 360. Receptura tego innowacyjnego preparatu obfituje w wyciągi roślinne i cenne mikroelementy, które nie tylko wspierają walkę z toksynami, ale także przyczyniają się do usunięcia wody z organizmu, korzystnie wpływają na przemianę materii, poprawiają odporność, likwidują uczucie zmęczenia i poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci. 15-dniowa kuracja przynosi wyśmienite efekty i nie wymaga stosowania żadnych specjalnych programów żywieniowych.

Dlaczego suplementy diety to świetny sposób na pozbycie się nadmiaru toksyn? Ponieważ działanie takich preparatów polega na wspieraniu naturalnych procesów, które zachodzą w organizmie. Oczyszczanie poprzez suplementację nie wymaga wdrażania restrykcyjnych diet, eliminujących z jadłospisu kluczowe składniki odżywcze. Przeciwnie, wskazane jest, by osoby przeprowadzające detoks przez cały czas trwania procesu stosowały zdrową, prawidłowo zbilansowaną dietę, która dostarcza do organizmu wszystkie niezbędne makroskładniki i mikroelementy.

Czym jest dieta oczyszczająca i jak działa na organizm?

Dieta oczyszczająca ma także za zadanie wspierać naturalne funkcje organizmu. Należy jednak podkreślić, że nie sposób doszukać się jednoznacznego uzasadnienia tej tezy. Istotą takiego planu żywieniowego jest wytworzenie znacznego deficytu kalorycznego i eliminacja wybranych substancji odżywczych. Jadłospisy oczyszczające bazują na produktach niskokalorycznych, o niskim indeksie glikemicznym i obfitujących w błonnik pokarmowy, przede wszystkim na owocach i warzywach. Niektóre dopuszczają także rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste, najczęściej w końcowej fazie diety. Efektem takich planów żywieniowych ma być usunięcie z organizmu toksyn i pozbycie się wszystkich dolegliwości związanych z ich nagromadzeniem.

Dieta oczyszczająca a utrata wagi

Autorzy takich diet twierdzą też, że stosując się do ich zaleceń, można zgubić zbędne kilogramy. Rzeczywiście, znaczny deficyt kaloryczny musi zmusić organizm do sięgania po zapasy energetyczne. Należy jednak podkreślić, że brak kluczowych makroskładników w diecie może doprowadzić do wystąpienia procesów katabolicznych. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, organizm zaczyna zużywać białko zgromadzone w mięśniach, czyli dosłownie pożera sam siebie. Spadek wagi wynika w tym przypadku przede wszystkim z niepożądanej redukcji masy mięśniowej. Inna sprawa, taki sposób odchudzania sprawia, że po powrocie do normalnego odżywiania większość osób ponownie osiąga wagę wyjściową.

Dieta oczyszczająca a dieta płynna – różnice i zalety jednej i drugiej

O ile tradycyjna dieta oczyszczająca bazuje przede wszystkim na produktach stałych i wodzie (niektóre także na sokach i herbatach ziołowych), to nieco inne założenia przedstawia dieta płynna. Co jeść, stosując taki program żywieniowy? Otóż nic. W tym przypadku dopuszczalne są jedynie soki warzywne i owocowe.

Czy takie plany żywieniowe mają jakiekolwiek zalety? Po stronie plusów można zapisać wyłącznie łatwość i krótki czas przygotowywania posiłków, jednak marne to pocieszenie w obliczu możliwych zagrożeń wynikających ze stosowania jadłospisu wykluczającego podstawowe składniki odżywcze, który nie zaspokaja potrzeb energetycznych organizmu.

Jak długo powinna trwać dieta oczyszczająca? 

O tym, jak długo trwa dieta oczyszczająca, decyduje rodzaj planu żywieniowego. Istnieją jadłospisy 2-, 3- 7- i 14-dniowe. O ile najkrótsze programy żywieniowe nie powinny być groźne, to warto pamiętać, że dłuższe mogą wywołać szereg niepożądanych skutków. Do diet oczyszczających zaliczane są także 1-dniowe głodówki.

Detoks w praktyce, czyli jak przygotować się do diety oczyszczającej i jakie produkty wybrać?

Przed rozpoczęciem diety oczyszczającej należy obowiązkowo udać się do lekarza i wykonać wszelkie niezbędne badania. Z takich jadłospisów mogą skorzystać wyłącznie osoby zdrowe. Osłabienie organizmu, wszelkiego rodzaju infekcje, stany zapalne, schorzenia układu pokarmowego, choroby układu moczowego – to tylko niektóre czynniki dyskwalifikujące. Z jadłospisów detoksykujących nie mogą korzystać także dzieci, młodzież w okresie dojrzewania, osoby starsze, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Wiemy już, dla kogo dieta oczyszczająca jelita nie jest. Co jeść w trakcie trwania detoksykacji? To zależy od rodzaju jadłospisu. Dieta warzywna dopuszcza wyłącznie warzywa, świeże lub poddane obróbce termicznej, owocowa – różnego rodzaju świeże owoce i soki, jabłkowa – surowe lub pieczone jabłka, cytrusowa – owoce cytrusowe i pochodzący z nich sok.

Czy dieta oczyszczająca jest skuteczna? Co mówią naukowe badania?

Czy dieta oczyszczająca rzeczywiście działa? Nie istnieją żadne badania naukowe, które potwierdzają skuteczność takich planów żywieniowych. Wielu lekarzy i dietetyków wskazuje natomiast na możliwą szkodliwość detoksykacji organizmu poprzez stosowanie jadłospisów eliminacyjnych. Wykluczanie najważniejszych składników odżywczych może prowadzić do wystąpienia zaburzeń pokarmowych i powstania niedoborów makroskładników, witamin i minerałów. Długotrwałe stosowanie takich diet może skutkować poważnym niedożywieniem i zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej. W tym kontekście należy dojść do wniosku, że oczyszczanie organizmu przy pomocy suplementów diety jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Oprócz stosowania suplementów warto też zmienić swoje nawyki. Podstawą dobrego stanu zdrowia jest higieniczny tryb życia. Kluczowe znaczenie ma nie tylko regularna aktywność fizyczna, prawidłowe nawadnianie organizmu, dbanie o wypoczynek oraz czas i jakość snu, ale także zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mają czas na przygotowywanie domowych posiłków. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą szybkie dania gotowe, które zostały opracowane w taki sposób, by mogły zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe organizmu. Nie chodzi tu o wyroby garmażeryjne i fast foody.

Dodatkowo warto stosować suplement diety, który poprawia witalność i korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Mowa o eatyx HYPER WITAMINY I MINERAŁY + PROBIOTYKI. Ten wyjątkowy produkt zawiera kompleks niezbędnych witamin i minerałów, a oprócz tego także 10 szczepów bakterii probiotycznych w liczbie aż 3 miliardów jednostek.

Dbając o aktywność fizyczną i regenerację, stosując zdrową, prawidłowo zbilansowaną dietę i uzupełniając ewentualne niedobory mikroskładników, możemy mieć pewność, że wspieramy naturalne funkcje organizmu i w ten sposób ograniczamy stężenie toksyn w naszym ciele.