dieta bez cukru – dlaczego warto?

dieta bez cukru – dlaczego warto?
Spis treści

Otyłość, nadciśnienie, cukrzyca – każda z tych chorób to stygmat i jednocześnie zmora naszych czasów. Współczesne społeczeństwo żyje w szalonym tempie, często ignorując przy tym elementarne zasady zdrowego odżywiania. Efektem tego jest radykalne pogorszenie stanu zdrowia. Czy można temu zapobiec? Tak, ale to wiąże się ze zmianą złych nawyków na dobre. Świetnym punktem wyjścia jest dieta bez cukru. Należy bowiem wiedzieć, że to właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za wiele problemów zdrowotnych. Jak wyeliminować cukier z diety? Jakie są skutki odstawienia cukru? Ten artykuł odpowiada na każde z tych pytań.

Jak zrezygnować z cukru, skoro jest on obecny w większości produktów spożywczych? Może wydawać się to niemożliwe, ale to tylko pozory. Faktem jest, że „śmieciowe” jedzenie zalewa rynek, jednak istnieją także zdrowe produkty, będące dla niego idealną przeciwwagą. To prawda, dieta bezcukrowa wymaga pewnego samozaparcia. Wystarczy jednak uświadomić sobie, jakie korzyści daje taka strategia żywieniowa, by móc łatwiej i chętniej włączyć jedzenie bez cukru do swojego jadłospisu.

Dieta bez cukru – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Cukier nie bez powodu jest nazywany białą śmiercią. Odpowiada za występowanie wielu poważnych schorzeń i znacząco zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. Jak na ironię, społeczeństwo spożywa go coraz więcej. Jest obecny nie tylko w słodyczach, ale także w napojach (nawet w tzw. sokach), wyrobach wędliniarskich i we wszelkiej żywności przetworzonej.

Coraz więcej osób ma świadomość negatywnego wpływu, jaki ten składnik wywiera na zdrowie. W rezultacie coraz większą popularność zyskuje dieta bez cukru. Efekty takiej strategii żywieniowej pojawiają się dość szybko. Są to przede wszystkim:

 • redukcja masy ciała,
 • większa łatwość w utrzymaniu prawidłowej masy,
 • poprawa stanu skóry, włosów i paznokci,
 • ograniczenie ryzyka rozwoju próchnicy,
 • spadek uczucia zmęczenia,
 • poprawa jakości snu.

Dieta bez cukru przekłada się też na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, schorzeń serca i rozwoju chorób nowotworowych.

Produkty bez cukru to nie to samo, co jedzenie bez węglowodanów

Czym zastąpić węglowodany w diecie bezcukrowej? Niczym, bo ten makroskładnik jest niezastąpiony. To podstawowe „paliwo” dla organizmu. Dostarczają energii do każdego układu, a dla mózgu są właściwie jedynym jej źródłem. Jak wyeliminować cukier, skoro nie należy rezygnować ze spożywania węglowodanów?

Prawidłowo zbilansowany (czyli zdrowy) jadłospis to taki, w którym trzy główne makroskładniki – węglowodany, białka i tłuszcze – występują w odpowiednich proporcjach. Istnieją różne diety eliminacyjne, wykluczające pierwszy z wymienionych. Należy jednak podkreślić, że nie mają one nic wspólnego z racjonalnym żywieniem, a posiłki, w których występuje wyłącznie jedzenie bez węglowodanów (np. mięso), nie mogą być uznane za wartościowe. Eliminacja cukru z diety nie polega na zrezygnowaniu z węglowodanów, a z cukru dodanego. To właśnie ten składnik w odmianie przemysłowej jest przede wszystkim odpowiedzialny za epidemię otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Dieta bez cukru, która pozostaje w zgodzie z zasadami zdrowego żywienia, zakłada ograniczenie węglowodanów prostych na rzecz złożonych. Jak ograniczyć cukier?

Jak ograniczyć cukier w diecie?

Kluczem do sukcesu jest całkowita rezygnacja z niezdrowej żywności, a pod tym pojęciem kryją się przede wszystkim produkty bogate w cukry proste, w tym w dodane. Jakie składniki powinna wykluczać dieta bez cukru? Czego nie jeść? W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na:

 • słodycze,
 • słone przekąski (chipsy, paluszki itp.),
 • dania typu fast food,
 • niskiej jakości dania garmażeryjne,
 • słodzone dżemy i konfitury,
 • słodzone owocowe jogurty i serki,
 • słodkie wypieki,
 • słodzone płatki śniadaniowe,
 • ketchupy i inne gotowe sosy z dodatkiem cukru.

Warto też całkowicie wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć udział suszonych owoców (zwłaszcza daktyli, moreli i fig) oraz świeżych, które zawierają dużo fruktozy. Są to przede wszystkim banany, winogrona i gruszki.

Jakie produkty warto włączyć do jadłospisu? Lista jest całkiem długa. Kluczowe składniki zdrowej diety to przede wszystkim:

 • produkty pełnoziarniste (ciemne pieczywo i makarony, płatki owsiane, kasze),
 • mleko i nieprzetworzony nabiał,
 • tłuszcze roślinne,
 • orzechy i nasiona,
 • rośliny strączkowe,
 • warzywa,
 • mięso,
 • owoce, które mają najmniej cukru/fruktozy (awokado, grejpfrut, cytryna, maliny, truskawki, porzeczki).

W tym miejscu może pojawić się kilka problemów. Po pierwsze, niektóre z wymienionych produktów nie są odpowiednie dla osób na diecie wegańskiej lub bezglutenowej. Po drugie, nie każdy ma czas na samodzielne przygotowywanie zdrowych, prawidłowo zbilansowanych posiłków. Jak ograniczyć cukier w diecie, gdy zachodzi którakolwiek z tych okoliczności? Tutaj z pomocą przychodzi jedzenie w proszku i w płynie, czyli dania do zalania wrzątkiem, zimną wodą i gotowe do spożycia od razu po otwarciu opakowania.

Wcześniej zostało wspomniane, że gotowe posiłki zawierają mnóstwo dodanego cukru. Mowa jednak o zupełnie innych produktach. Koktajl zastępujący posiłek i inne dania gotowe eatyx opracowano specjalnie pod kątem zdrowego żywienia. Nie zawierają cukru dodanego, konserwantów i innych dodatków uznawanych za szkodliwe. Mają za to węglowodany, białka i tłuszcze zbilansowane w odpowiednich proporcjach oraz witaminy i minerały, których nie może zabraknąć na co dzień. Zapewniają dużą różnorodność, co eliminuje problem znudzenia się jadłospisem. Umieszczone na opakowaniu szczegółowe informacje pozwalają w pełni kontrolować zawartość węglowodanów w produktach. Oto niektóre z dostępnych wariantów:

Powyższe posiłki eatyx nie zawierają dodatku cukru i są w stu procentach wegańskie.

Negatywne skutki odstawienia cukru – czy dieta bezcukrowa ma jakieś wady?

Czy dieta bez słodyczy i innych produktów obfitujących w cukier może mieć jakieś minusy? W pewnym sensie tak. Cukier oddziałuje na ośrodek nagrody w mózgu i pod tym względem przypomina niektóre substancje psychoaktywne. Gdy zamiast „śmieciowego” jedzenia w jadłospisie pojawiają się produkty bez cukru i produkty o niskiej zawartości cukru, można początkowo odczuć pewne nieprzyjemne symptomy. Negatywne skutki odstawienia cukru to:

 • bóle głowy,
 • przewlekłe uczucie zmęczenia,
 • wahania nastroju.

Należy jednak podkreślić, że mają one charakter przejściowy, a korzyści wynikające ze zrezygnowania z tej substancji znacząco przewyższają wady.