co jeść po treningu?

co jeść po treningu?
Spis treści

Trening ma być przede wszystkim przyjemnością, ale nie powinniśmy zapominać, że powinien też być efektywny. W końcu nie po to wylewamy z siebie siódme poty, by nie zobaczyć rezultatów. Na finalny efekt wpływa nie tylko prawidłowe wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że tak samo duże znaczenie ma nasza dieta. Co jeść po treningu? Kiedy jeść po treningu? Ile jeść po treningu? W tym artykule odpowiadamy na każde z tych pytań.

Trening to ogromny wysiłek dla organizmu, zwłaszcza jeżeli jesteśmy dopiero w pierwszej fazie zmiany stylu życia z biernego na aktywny. Odczuwane zmęczenie jest rezultatem reakcji biochemicznych, które zachodzą w naszym ciele. W fazie treningowej organizm gwałtownie uwalnia energię, a zużyte zapasy uzupełnia z dostępnych źródeł. W fazie potreningowej stara się odbudować te pokłady i naprawić uszkodzenia, które powstały w obszarze tkanki mięśniowej. Właśnie dlatego posiłek potreningowy jest tak bardzo istotny. Co zjeść po treningu? To trafne pytanie, ale wyjaśnienia wymagają także inne kwestie. Musimy bowiem zdać sobie sprawę z faktu, że ważny jest także odstęp między treningiem a posiłkiem, który powinien być możliwie najkrótszy. Oczywiście nikt nie chodzi na siłownię z gotowym obiadem, ale koktajl zastępujący posiłek sprawdzi się tak samo dobrze, a być może nawet lepiej.

Dlaczego trzeba jeść po treningu? Znaczenie posiłku potreningowego

Co jeść po treningu wieczorem a co rano? A może powinniśmy sobie odpuścić posiłek potreningowy? Wydaje się to dość logiczne, zwłaszcza jeżeli naszym celem jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Przecież im mniej kalorii dostarczamy do organizmu, tym szybciej chudniemy, prawda? Otóż nie. Jeżeli po intensywnym wysiłku nie dostarczymy organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, nie zyskamy niczego, za to stracimy wiele.

Zastanówmy się przez chwilę, co dzieje się w trakcie wysiłku? Pracujące mięśnie zaczynają zużywać energię, pochodzącą z cukrów lub z tłuszczu (zależnie od intensywności ćwiczeń). Jednocześnie dochodzi do wystąpienia mikrouszkodzeń włókien mięśniowych.

W fazie potreningowej organizm dąży do naprawienia uszkodzeń, o których wspomnieliśmy wcześniej, i do odbudowania zapasów energetycznych, czyli glikogenu mięśniowego (także wątrobowego, który jest zużywany podczas długotrwałej aktywności, czyli w trakcie treningu wytrzymałościowego). Potrzebuje do tego substancji odżywczych. Nasze rezerwy, które zgromadziliśmy w postaci tkanki tłuszczowej, nie wystarczą.

Co najlepiej zjeść po treningu? To zależy przede wszystkim od rodzaju, intensywności i czasu trwania aktywności fizycznej. Inne wymogi przedstawia organizm osoby trenującej z myślą o przyroście masy mięśniowej, a inne osoby, która chce schudnąć lub poprawić kondycję. Skoro wiemy już, dlaczego trzeba jeść po treningu, zastanówmy się: co jeść po treningu siłowym, a co po treningu cardio

Co jeść po treningu cardio?

Na pierwszy ogień weźmy drugą z wymienionych aktywności. Co jeść po treningu, żeby schudnąć? W pierwszej fazie treningu aerobowego mięśnie są zasilane przez cukry. Dopiero po ok. 30 minutach aktywności w tlenowym obszarze tętna organizm sięga po rezerwy z tkanki tłuszczowej.

Mając na uwadze specyfikę takiego wysiłku, musimy uznać, że w tym przypadku posiłek powinien zawierać przede wszystkim węglowodany. Wskazane jest spożycie dania, w którym bilans tego makroskładnika będzie przeważał na stronę „węgli” złożonych.

Posiłek powinien zawierać też proteiny, bo także po takiej aktywności mięśnie wymagają regeneracji.

Te wymogi celująco spełnia jedzenie do zalania wrzątkiem eatyx. W naszych posiłkach instant zawarliśmy wszystko, co najlepsze: węglowodany i proteiny rozłożone w korzystnych proporcjach, zdrowe tłuszcze i zestaw niezbędnych mikroelementów. To przekłada się na niezwykle skuteczną regenerację, a do tego świetnie smakuje.

Co jeść po treningu siłowym?

Ćwiczenia siłowe mają zupełnie inną specyfikę niż aktywność aerobowa. Co jeść po treningu, żeby rosły mięśnie? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Istotą treningu siłowego jest znaczne obciążanie mięśni w krótkich odstępach czasowych. W takich warunkach włókna mięśniowe kurczą się i rozluźniają. W rezultacie dochodzi do wystąpienia mikrouszkodzeń tkanki. Bez obaw, nie jest to zjawisko niebezpieczne (o ile nie ma związku z kontuzją sportową) a pożądane. Odbudowane włókna są większe i mocniejsze. Jako następstwo następuje przyrost siły i masy mięśniowej.

Procesy budulcowe jednak nie zajdą, jeżeli organizm nie otrzyma odpowiedniego paliwa. Kluczowym składnikiem odżywczym jest w tym przypadku białko, stanowiące podstawowy budulec mięśni.

Dobrym wyborem po treningu siłowym będzie pełnowartościowy posiłek w proszku eatyx. Nasze gotowe dania obfitują w proteiny, a oferowany szeroki wybór smaków zaspokoi różne gusta. Wariant eatyx PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK CZEKOLADA przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom deserowych pyszności, podobnie zresztą jak eatyx PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK WANILIA. Tradycjonalistom posmakuje eatyx PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK TRUSKAWKA. Mamy też coś do osób lubiących smakowe eksperymenty. Każdy, kto szuka nowych doznań kulinarnych, powinien wypróbować wariant eatyx PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK ZIELONA KAWA.

Ile jeść po treningu?

Nie istnieją konkretne zalecenia odnośnie do objętości i wartości kalorycznej posiłku potreningowego. To, ile energii musimy dostarczyć do organizmu, zależy od wielu czynników, wśród których należy wymienić:

  • intensywność jednostki treningowej,
  • czas trwania treningu,
  • rodzaj treningu,
  • obrany cel,
  • indywidualne zapotrzebowanie energetyczne.

Ile białka trzeba jeść po treningu? Także na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Eksperci zalecają, by przy regularnej aktywności fizycznej, zwłaszcza tej związanej z treningiem siłowym, w ciągu całego dnia na każdy kg masy ciała dostarczyć około 1,6 g tego makroskładnika.

Musimy natomiast pamiętać, że ważne są nie tylko makroskładniki, ale także mikroelementy, które warunkują prawidłowy przebieg procesów metabolicznych w komórkach i wspierają układ nerwowy. Zatem odpowiednio skomponowane menu to jeszcze nie wszystko. Tak samo istotne są suplementy na mięśnie

Kiedy jeść po treningu?

Żeby uniknąć procesów katabolicznych i uruchomić procesy anaboliczne, posiłek potreningowy należy spożyć tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Górna granica czasowa to 60-90 minut.